Körfezexpres
20.Ağustos.2020
Bu haber 370 defa okundu.

Son günlerde Balıkesir ve ilçelerde görülen Covid-19 vakalarında ki artışlar ek tedbir ve kısıtlamaları gündeme getirdi.

Covid-19 vakalarında son 20 gün içinde görülen artış sonrası Balıkesir Valisi Hasan Şıldak Başkanlığında toplanan Hıfzıssıhha kurulunda bir takım önlemler alınırken bazı kısıtlamalar getirildi.
Vali Şıldak; “İlimizde en başından itibaren son derece iyi bir seviyede yürütülen çalışmaları değerlendirmek üzere bir araya geldik. Hem genel bir değerlendirme hem de bazı hususlarda istişare yaparak görüş birliğine varmak ve hayata geçirmeyi önereceğimiz bazı kararlar olacak. Biz pandemi dönemini kısıtlamaların olduğu dönem ve 1 Haziran sonrası kontrollü sosyal hayat dönemi olarak ikiye ayırıyoruz. Diğer İllerin hasta sayıları, vefat ve yoğun bakım altında tutulan hasta sayıları ve artış ya da düşüş durumlarıyla denetim faaliyetleri göz önüne alınarak değerlendirmeler yapıldığında İlimiz genel olarak iyi olan illerden biri. İki haftadır caddelerde, sokaklarda esnafı ziyaret ederek denetimlerimizi arttırdık ve bunların ne kadar faydalı olduğunu gördük. Rakamlar son 20 gün öncesine göre yüksek fakat son birkaç gündür düşüş görüyoruz. Bu memnuniyet verici bir durum. Bugün alacağımız kararlarla eminim ki çok daha iyi noktaya geleceğiz. Bu kadar turizm hareketliliğine sahip bir İl olduğumuz halde bu kadar vakayla kapatabilirsek çok büyük bir başarı elde etmiş olacağız. En başından bu yana süreci yürüten, alanda olan bütün birimlerimiz her türlü takdiri hak ediyor. Vatandaşımızın da duyarlı olduğunu görüyorum ve tedbirli davrandıkları için kendilerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
İlimizin pandemi noktasındaki genel durumunun değerlendirilmesinin ardından fikir alışverişinde bulunularak, denetimlerin İl genelinde devam etmesine, 65 yaş üstü vatandaşların Pazar yerlerine giriş saatleri, düğünlere katılma kısıtlaması, çay ocaklarının mesafe konusunda tekrar uyarılması gibi konularda kararlar alındı.
Alınan kararlarının uygulanması ve denetimleri için Polis, Jandarma, Belediye Zabıtaları ve ilgili kurum Müdürleri İlçe Kaymakamları koordinesinde denetimlerini sıklaştırdılar. Burhaniye’de her cadde ve sokakta yapılan denetimler sahil kesiminde de sıklaştırıldı. İşyerleri, berberler, kuaförler , toplu taşıma araçları maske, hijyen ve fiziki mesafe konularında denetlenirken vatandaşlarda ekip otolarından yapılan duyurular ile uyarıldılar.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

Q7I1

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28