Körfezexpres
12.Ağustos.2020
Bu haber 172 defa okundu.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yayılımını hızlı bir şekilde sürdüren yeni tip korona virüs (Covid-19) ile ilgili İlimiz Ögretmenevinde Vali Hasan Şıldak Başkanlığında Pandemi Tedbirleri Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Şıldak’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Mustafa Çek, Karesi Kaymakamı Abdülkadir Demir, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı, İl Emniyet Müdür Vekili Savaş Kaya, İl Jandarma Komutanı
J. Kd. Alb. Tarık Hekimoğlu, Ticaret İl Müdürü İlhan Pehlivan, İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Ticaret Odası Başkan Vekili Emrah Bilcanlı ve Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanı Fehmi Erdem ve 14 Esnaf Odasının temsilcileri katıldı.

Birlik Olmak Zorundayız
Sokağa çıkma yasağının olduğu günlere dönülmemesi için herkesin kurallara istisnasız uyması gerektiğini belirten Vali Şıldak; Son günlerde ülkemiz genelinde koronavirüs vaka sayılarında bir artış yaşanıyor. Bu artış, Haziran ayından beri uygulanmakta olan kontrollü sosyal hayat sürecinin sağlıklı ilerlememesinden kaynaklı olarak, temmuz ayları sonuna yaklaştığımızda sayılarda yükseliş olarak kendini gösterdi. Bunun üzerine de Hükümet olarak, Bakanlıklar olarak Bilim Kurulumuzun önerileri çerçevesinde bir takım tedbirler getirildi. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta bir genel denetim uygulaması başladı. Bu denetimleri daha önce de yapıyorduk, ancak bu defaki daha etkili olsun istenildi. Balıkesir olarak bütün kurum kuruluşlarımız işin en başından beri koordinasyonlu çalışmalarımızdan dolayı çok yüksek sayılar görmüyoruz. Bu durum Ülkemizin diğer İllerinden bağımsız düşünmemizi gerektirmiyor, çünkü çok hareketi olan yoğun bir İl’iz. Bilhassa turizmle birlikte bu hareketlilik arttı. Şimdiye kadar yoğun ve etkin bir mücadeleyle bugünlere geldik. Bunu hep birlikte yürüteceğiz. Bunu sizin temsil ettiğiniz meslek grupları ile gerçekleştireceğiz. diye konuştu.

Denetimleri Bıraktığımız An Tedbirler Unutuluyor
İçişleri Bakanlığının talimatıyla sıkı bir şekilde gerçekleştirilen denetimlerin devam edeceğini belirten Vali Şıldak; “Bu hastalık, teması ve yakınlığı seviyor, maske kullanımını yaygınlaştırmamız lazım. Vatandaşlarımızı kendi halinde bıraktığımızda bu işin sağlıklı bir şekilde yürümediğini gördük. Denetimleri bıraktığımız gün maske takılmıyor, sıkışık oturulmaya başlanıyor.” Diye konuşarak katılımcılara İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından bütün illere gönderilen talimatı işaret ederek denetim faaliyetlerinin sıkı bir şekilde devam edeceğini belirtti.
Denetimler boyunca gördüğü aksaklıkları ve tedbirsizlikleri dile getiren Vali Şıldak; “Denetim ekiplerimiz ayrıldığı anda bütün tedbirler unutuluyor, biz buna razı değiliz. Bu işin üstesinden hep birlikte geleceğiz.” diye belirtti.
Vali Hasan Şıldak sözlerine son verirken; “Biz bu ülkede birlikte yaşıyoruz, toplumsal bir sorunun üstesinden ancak birlik olursak gelebiliriz. Türkiye’nin bu konudaki başarısı da toplumun bu mücadeleye verdiği destekle alakalı. Sizler toplumun önemli bir kesimin temsilcisisiniz, bu bakımdan sizin bakış açınız, vereceğiniz destek çok önemli. Bunu üyelerinize doğru bir şekilde aktarmanız çok etkili olacaktır. Bunu da başından beri başarılı bir şekilde sürdürdünüz, bundan sonra da aynı desteği daha da arttırarak, dayanışma içinde sürdürelim. Katıldığınız ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.” diye konuştu.
Toplantıda katılımcılar tarafından söz alınıp, maske-mesafe-hijyen vurgusu yapılarak, artış gösteren Covid-19 vakaları ile ilgili değerlendirme yapılırken, kontrollü sosyal hayatın getirdiği kurallara ilişkin alınacak yeni önlem ve kararlara ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

I6A0

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28