Körfezexpres
22.Temmuz.2020
Bu haber 250 defa okundu.

Uluslararası Çevre Örgütü Greenpeace_Med’in başlattığı “Tek kullanımlık plastikler yasaklansın” kampanyasına Burhaniye Belediyesi’de destek oldu. Belediye destek süresince “Gelecekte logomuz böyle olmasın sloganıyla farkındalık yaratmak adına logosunu 26 Temmuz’a kadar yeniden tasarladı. Kampanya kapsamında Burhaniye Belediyesi geri dönüşüm kutularını da ilçe genelinde yaygınlaştırarak plastik malzeme kullanımıyla ilgili sosyal medya paylaşımları yapmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Greenpace_Med tarafından yaptırılan, Türkiye’deki deniz canlıları üzerinde yapılan Mikroplastik raporu araştırmasına göre Türkiye’de incelenen balıkların yüzde 44’ünün midesinde mikroplastik bulunduğu ortaya çıktı.
Marmara, Ege ve Akdeniz’den toplanan Barbun, istavrit, kefal, mırmır, tekir ve kırmızı karides türlerinin mide ve sindirim sistemleri incelendiği araştırmada 243 adet balık, 32 adet karides ve 317 adet midye dolma analiz edildi. Analiz raporuna göre denizde yaşayan her iki balıktan birinin sindirim sisteminde plastik olduğunu doğruladı.
Konuyla ilgili sosyal sorumluluk gereği çalışmalar yapmaya başlayan Burhaniye Belediyesi, ilk olarak logosunu kampanya dönemi için uygun olarak revize etti. Baştabelediye binası olmak üzere ilçe genelinde birçok noktaya geri dönüşüm kutuları ekleyen Belediye, sosyal medya üzerinden kampanyaya destek görselleri ve uyarıları da paylaşmaya başladı.
Doğal yaşamın ve tüm canlıların korunması adına tek kullanımlık plastik malzemelerin yasaklanması yönünde yapılan araştırmanın gelecekle ilgili kaygılar doğurduğunu ifade eden Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler “Denizlerimizde yaşayan canlılarımız üzerinde yapılmış bu çalışma, bizim hem doğaya hem de canlılara ne kadar zarar verdiğimizi gözler önünü seriyor. Gelecek nesillerimiz için bizim bu konuda duyarlı davranmamız gerekiyor” dedi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

U3M7

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28