Körfezexpres
7.Temmuz.2020
Bu haber 395 defa okundu.

BURÇEP Burhaniye çevre Platformunun organize ettiği derelerin kirliliğinin önlenmesi için hazırlan dilekçeler BASKİ Burhaniye şefliğine verildi.

Pazartesi günü saat 13.00 te Burhaniye BASKİ şefliği önünde toplanan BURÇEP üyeleri ve çevreciler,İlçemizden geçerek denize ulaşan akarsuların taşıdığı kirlilik nedeni ile BASKİ Burhaniye Şube Şefliği'ne dilekçeleri ile başvurarak BASKİ'nin duruma müdahale etmesini istediler. Derelerin deniz ile buluştuğu ORKAN, İMKO, DENETKO, HABERKENT başta olmak üzere bu çevrede oturan vatandaşlarında destek verdiler.
BASKİ Burhaniye Şefliğine Verilen Dilekçede
İlçemiz sınırlarından geçerek Edremit Körfezi’nde denize dökülen Havran Deresi, Çoruk Deresi ve Kadıncık Deresi’ndeki yoğun kirlilikten duyduğumuz rahatsızlık nedeni ile büyük rahatsızlık ve endişe duyuyorum.

Havran Deresi, Çoruk Deresi ve Kadıncık Deresinin yanı sıra son zamanlarda Karınca deresi için de benzer kaygılar taşımaktayım.

Gerek akarsularda gözlemlenen çöp moloz yığınları ve kimyasal kirlilik gerekse Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Yüzme Suyu Takip Sistemi Programına göre, saydığımız ve kirliliğinden şikayetçi olduğumuz derelerimizin denize döküldüğü plajlarda yüzme suyu kalitesinin “KÖTÜ” olarak işaretlenmiş olması, dilekçemize konu akarsuların kirliliğinin görmezden gelinemeyecek boyutlara ulaştığını göstermektedir.

2018 yılı yaz aylarında dereleri kirletenler ve kirletilmesine göz yumanların tespiti ve haklarında yasal işlem başlatılması talebi ile Burhaniye Cumhuriyet Başsavcılığı makamına bir grup Burhaniye sakini ile birlikte verdiğimiz şikayet dilekçelerimiz sonucunda, kirleticiler tespit edilemediğinden takipsizlik kararı verimli ise de ( takipsizlik kararına ilişkin itiraz henüz karara bağlanmadı) delerimizin kirletildiği bilirkişilerce de tespit edilmiştir. Burhaniye Cumhuriyet Başsavcılığı 20183353 S. 2020136 K. Sayılı kararını, akarsularımızdaki kirliliğin belgesi olması sebebiyle dilekçem ekinde sunuyorum.

Tüm akarsularımızdaki kirlilik pek çok nedenle bir halk sağlığı problemine dönüşmüşken, dereler boyunca yer alan tarım alanlarında sulamanın bu akarsulardan yapıldığı yönündeki iddialar, kirliliğin zararını sadece Burhaniye ile sınırlı kalmayacağı, üretilen sebzemeyvenin satıldığı her yere taşınacağı ve zararın çok daha geniş bir alana yayılacağı kaygısını artırmaktadır.

Akarsularla taşınan kirliliğin Edremit Körfezi’ne döküldüğü de düşünülürse, dilekçemize konu kirlilik bütün körfezi ve körfeze komşu alanları mutlaka çok yakın bir gelecekte etkisi altına alacaktır.

Naçizane görüşüm şudur; Belki de yapılması gereken sadece kirleticileri engellemekten, ciddi yaptırımlar uygulanması için yerel yönetimlerle işbirliği yapmaktan ibarettir. Akarsularımızın kirletilmesinin ciddi yöntemlerle önlenmesi halinde gerisini doğa kendiliğinden halledecek ve dereler birkaç ay içinde kendilerini temizleyeceklerdir. Bu, hem en ucuz, hem de en doğru yöntem olacaktır.

Yukarıda açıklamaya çalıştığım ve makamınızca da yerinde tespit edilecek nedenlerle akarsularımızın temizlenmesi, yılan balıklarının yaşam alanı olan ve doğal sit ilan edilen Kadıncık Lagünü’nün kanal ağzının sürekli açık tutulması, yerleşim yerlerinde (kırsal mahallelerde ve ilçelerde) yeterli kapasiteyle ileri arıtma sistemlerinin inşası, kirletenlerle ilgili yasal işlemin başlatılması amacıyla gereğini saygıyla arz ederim. İfadelerine yer verildi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

J9B4

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28