Körfezexpres
3.Temmuz.2020
Bu haber 413 defa okundu.

Burhaniye Emek Ve Demokrasi Bileşenleri Cumhuriyet Meydanında yaptıkları basın açıklaması yaparak Madımak Otel katliamında yanarak yaşamlarını kaybedenler aynı üzüntüyle andılar.

Burhaniye Emek ve Demokrasi Bileşenleri basın açıklamasını Alevi Kültür Derneği Başkanı Muharrem Keskün okudu. Bundan tam 27 yıl önce 2 Temmuz 1993 de Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Sivas Madımak otelinde çoğunluğu Alevi inancına sahip 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak hayatını kaybettiği katliamı üzüntüyle anıyoruz.
Onlar ‘gelin canlar bir olalım’ diyen ,’Bozuk düzende sağlam çark olmaz’ diyen ‘Dönen dönsün ben dönmezsem yolumdan’ diyen PİRSULTAN a yoldaş oldular.
İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas katliamının üzerinden 27 yıl geçti. katliam ateşi, 27 yıldır yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor.Tarihte insanlığı hedef alan Kerbela’dan beri en acımasız kıyımlardan biri olan Madımak Katliamı insanım diyen, insan olma onuru taşıyan herkesin içinde hiç dinmeyecek bir acı ve hiç kapanmayacak bir yara bırakmıştır. Ve o yara hala kanamaktadır
O gün Sivas’ta sadece insanın insanca yaşaması için mücadele eden canlara kıyılmamıştır.O gün Sivas’ta, Madımak Oteli’nde insanlık yakılmıştır,Ülkenin geleceği,Özgürlükler,aydınlanmalar yakılmıştır. Su,Ateş utanmış halk düşmanı yobazlar utanmamıştır.
Sivas katliamı,Türkiye‘nin aydınlığına, çağdaşlığına, demokrasiye, halkların kardeşliğine, eşitliğe, özgürlüğe ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırıdır. Düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği linç kültürüyle yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gün olarak tarihe geçmiştir.
Günler öncesi kışkırtılan yobazların 1993’te Sivas’ta, Madımak’ta ellerinde meşalelerle, benzin bidonlarıyla “ Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu Sivas’ta yıkılacak Yak ulan yak sesleri arasında Madımak Oteli’nin yakılması cumhuriyetin sembolü olan Sivas’ta; cumhuriyetin ,devrimlerin ve demokrasinin kundaklanması anlamındadır. . insanımızı kutuplaştırmaya çalışan, Kerbelada İmam Hüseyini katledenlerle mezhep savaşlarıyla Orta doğuyu kan gölüne çeviren Allahu Ekber diyerek IŞİD adıyla kendilerinden olmayan insanları boğazlayanlar ve onlara destek verenler Madımak’ı ateşe verenlerle aynı zihniyettedir.
.İnsanlığı bu yobazlığa tekrar kurban vermemek için o zihniyetle her alanda ve her koşulda mücadele etmeye devam edeceğiz.Bu bizim insanlığa olan borcumuzdur. Tarihimize kara bir leke olarak geçen bu acı olayı, benzerlerini yaşamamak için asla unutmayacağız.
Tarih durdukça Madımak Katliamının utancı ve kara lekesi , Maraş,Çorum katliamları gibi geçen 27 yılda Sivas Katliamının gizlenmiş faillerinden ve azmettiricilerinden hesap sorulmamış olmasını, üstelik korunup kollanmalarını , yıllarca kaçmalarına göz yumanları, onları her platformda savunanları,Sivas davasının zaman aşımına uğraması için elinden geleni yapanları ve zaman aşımı kararını hayırlı uğurlu olsun diyenleri asla unutmadık unutmayacağız. Unutturmayacağız
Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu sancılı süreçte demokrasinin, barış, kardeşlik ve özgürlük taleplerinin kararlılıkla savunulması; demokrasinin gelişimi açısından ayrı bir önem taşımaktadır. . Toplumsal barışı tehdit eden saldırı ve katliamlar, farklı kimlik, inanç ve kültürlerin barış içinde ve kardeşçe bir arada yaşama isteğini asla kıramamıştır. İnsanlık, kendisine karşı işlenmiş suçları ve bu suçları işleyenleri asla unutmamıştır ve unutmayacaktır. Sivas katliamını unutturmak isteyenlere , o gün yanan o aydınlık yüzlerin ışığını söndürmeye, umutlarını yok etmeye çalışanlara inat ayrımcılığa,gericiliğe, karanlığa, yobazlığa, din sömürücülerine, karşı durduk,toplumsal barışı ve kardeşliği savunduk. Sivas katliamında yakılarak yaşamını yitiren canlarımızı saygıyla anıyor, acılarını yüreğimizde taşıyoruz.
SİVAS MADIMAK katliamını ı unutmadık, unutturmayacağız ifadeleri kullanıldı.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

M9E3

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28