Körfezexpres
12.Haziran.2020
Bu haber 544 defa okundu.

Burhaniye Emek ve Demokrasi bileşenleri Cumhuriyet Meydanında yaptıkları basın açıklamasında Baskı ve Tehdit Terörüne Son Verin dediler.

Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklamasını SOL Parti İlçe Başkanı Pervin Çağlayan okudu. Pervin Çağlayan; İktidar, Halkın ekonomik ve sosyal sorunlarına çözüm üretmek yerine salgını yeni baskılar için bir fırsata çevirmeye çalışıyor.
Etkileri hala devam eden küresel salgın nedeniyle toplumun geniş kesimleri ekonomik ve sosyal sorunlarla boğuşurken, AKP iktidarı, demokrasi ve hukuk dışı uygulamalarla, çevre ve doğa talanına dayalı, toplumsal gereksinimleri gözetmeyen rant eksenli projelerle ülkemizi uçurumun kıyısına doğru sürüklemeye devam ediyor.
Pandemiden etkilenenler için seferber olan muhalif yerel yönetimlerin başlattığı dayanışma kampanyalarının paralel devlet olarak adlandırılarak yasaklanması ve hesaplarına el konulması, Muhalif Belediyelere açılan soruşturmalarla, yalan haberlerle oluşturulmaya çalışılan baskı ve kayyum tehdidi iktidarın niyetini açık biçimde ortaya koyuyor.
Anayasal meslek kuruluşlarının yasalarına müdahale edilerek etkisizleştirilmeye çalışılması, halkın oylarıyla parlamentoya seçilmiş kişilerin milletvekillerinin düşürülerek tutuklanması ve son olarak muhalif gazetecilerin tutuklanması gibi uygulamalar ülkemiz demokrasisi adına utanç verici boyutlara ulaşmıştır.
Seçme ve seçilme hakkını yok sayan, basın özgürlüğünü ayaklar altına alan tüm bu girişimlerin karşısındayız
Bu baskı ortamına son günlerde oldukça tehlikeli bir biçimde baskı ve tehdit terörü de eklendi. Örgütlü bir merkezden hedef gösterilerek yürütülen provokasyonların sonucunda ölüm tehditlerinin havada uçuştuğu bir terör havası yaratılmış durumda. Bu tehditlere kimi AKP yöneticilerinin de katılıyor olması ve iktidar medyasının açık ve örtülü destekleri, süreci daha tehlikeli bir noktaya doğru sürüklüyor.

Bilinmelidir ki, ülke tarihinin en büyük işsizlik dalgasının yaşandığı, hayat pahalılığının yaşanılamaz boyutlara ulaştığı, halkın borç yükü altında ezildiği bir toplumsal gerçeklik ortada dururken, millet bahçesi açılışlarıyla, kredi reklamlarıyla, içi boş projelerle yaratılmak istenen sahte başarı hikâyelerinin hiçbir inandırıcılığı bulunmuyor.
Muhalefeti ve toplumu baskı altına alarak sindirmek üzere hayata geçirilen bu örgütlü baskı ve tehdit terörüne derhal son verilmelidir.

Bu faşist saldırganlık karşısında tüm ilerici güçlerle omuz omuza olmaya devam edeceğiz

IRKÇILIK İNSANLIK SUÇUDUR

ABD’YI SARAN ÖFKE HEPIMIZINDIR

ABD’de yerleşik ırkçı zihniyet bir kez daha açığa çıktı. Trump tarafından kollanan ve kışkırtılan ırkçı şiddet karşısında ayağa kalkan halkın yanındayız

Irkçılığa karşı ayaklanma aynı zamanda sınıfsal bir öfkeyle birleşerek, emperyalizmin merkezinde bir meydan okumaya dönüşüyor. Amerika’nın en yoksul, işsiz, sağlık, barınma ve gıdaya erişimde en çok zorluk çeken siyahîler, Latin Amerikalılar salgından da en çok etkilenenlerin başında geliyor.
Irkçı ve sınıfsal öfkenin tezahürü olan bu politikalar bugün tüm Amerika’yı saran bir karşı çıkışla yanıt buluyor.
Bu isyan dalgası kapitalist yağmacılığa karşı halkların yeni bir dünya özleminin bir halkasıdır. Neofaşist iktidar ve hareketlerin ırkçı-göçmen karşıtı politikalarıyla birlikte pandemi ile derinleşen yoksulluğa ve işsizliğe karşı kurulan bu barikatı selamlıyoruz
Ülkemizde de yoksulluk ve işsizlik girdabından boğulan toplumu dincilik ve milliyetçilik ekseninde kutuplaştıran; her tür muhalif sesi polis baskısıyla susturmaya çalışan bir iktidarın, ABD’deki siyahiler için üzüntü ifadesinde bulunmasının hiçbir anlamı yoktur
ABD’yi saran öfke, tüm yoksulların, ezilenlerin öfkesidir Hepimizindir
Yaşasın Halkların Kardeşliği,
Yaşasın Özgürlük Mücadelemiz dedi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

D7V1

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28