Körfezexpres
5.Haziran.2020
Bu haber 8036 defa okundu.

Burhaniye Çevre Platformu Ören Meydanında yaptığı basın açıklamasında Maden Şirketlerine tepki gösterdi.

Basın açıklamasını BURÇEP dönem sözcüsü Nafi Maraş okudu.
Açıklamada; Bu yıl, 5 Haziran Dünya Çevre Gününü, ekolojik yıkımın en acı ve en yakıcı etkilerini hissettiğimiz günlerde, Covid-19 pandemisi döneminde ve tabii ki ekolojik kaygılarla yola çıkan GEZİ’nin 7. Yıldönümünde kutluyoruz. Gezi Direnişi sırasında katledilen canlarımız Berkin Elvan’l, Abdullah Cömert’i, Ahmet Atakan’l, Ali İsmail Korkmaz’ı, Ethem Sarısülük’ü, Mehmet Ayvalıtaş’l, Medeni Yıldırım’ı,Haşan Ferit Gedik’ı ve bu uğurda yaşamını feda etmiş tüm değerler onurumuzdur, saygıyla anıyoruz.
5 Haziran’ı ne yazık ki bir kutlama günü olarak göremiyoruz. Bu günü, çevre duyarlığını artırmak amacıyla bir fırsat olarak değerlendiriyoruz, zira ülke çapında ve dünya genelinde yaşadığımı ekolojik yıkım projelerine baktığımızda ortada kutlanacak bir şey göremiyoruz.
Dünya can çekişiyor. Yıllardır bilim insanlarının var güçleriyle duyurmaya, uyarmaya çalıştıkları fakat yönetenler ve sermaye tarafından aynı güçle reddedilen küresel ekolojik krizin tam da içinden geçiyoruz. Deyim yerindeyse, fırtınanın gözündeyiz. İnsanlık, yıkımı durdurma konusunda derhal gereğini yapmazsa, telafisi imkansız bir küresel yıkımın mimarı olarak tarihteki yerini alacak.
Yönetenler aksini söylese de Türkiye, Yale Üniversitesi Çevresel Performans Endeksi 2018 verilerine göre 180 ülke arasında ne yaık ki 108. Sırada yer aldı. Bu sonucu tahmin etmek için endekse bakmaya gerek var mı? Ülkemizde yaşanan ekolojik tahribat projelerini tek tek saymaya ne zamanımız ne de gücümüz yeter. Her yeni güne yeni bir felaket haberi ile uyanır olduk. Küresel ekolojik yıkımın sebep olduğu pandemi günlerinde bile, bizler can korkusuyla evlerimizden çıkamazken, maden, JES, HES, RES projelerine yenileri eklendi. Bizi tehdit eden virüs ,talancıyı, rantçıyı belli ki pas geçti. Etki-tepki ilkesi, Newton fiziğinin temel ilkelerinden birisidir. İler kuvvet, aksi yönde başka bir kuvvet yaratır. Her ekolojik saldırganın, karşısında saldırıyı püskürtmeye çalışan yaşam savunucularını bulması, muhtemelen bu ilkenin görünür şeklidir. Bundandır, ülkenin her yerinde mantar gibi çevre platformlarının, yaşam savunucularının türemesi. Dünyamızın ve ülkemizin her yerinde hızla gelişen çevre bilincine bağlı ortaya çıkan çevre aktiviteleri binlerini rahatsız etse de korkunun ecele faydası yok, halk kazanacak.
Unutulmasın ki Gezi eylemi, eyleme adını veren Gezi Parkı’nın talana açılmasına isyan olarak başladı. Eylemler sırasında onlarca canımızı aldılar, yüzlercemizi yaraladilar; ne var ki Gezi Parkını talana açamadılar. Bu halk gerektiğinde talancılarin korkulu rüyası olmayı sürdürmektedir
Yaşam alanlarımızı, yaşamlarımızı, canlı cansız, yeryüzündeki tüm varlıkların var olma hakkını savunmak Anayasal yükümlülüğümüz vc hakkımızdır. Anayasaldan aldığımız bu hak ve görev bilinciyle bundan sonra da;
• Ekolojik dengenin merkezi insan değil, doğadır. Tüm yasal düzenlemelerin bu bilinçle, yeniden oluşturulması için yılmadan ısrar edeceğiz.
• Akarsularımız, denizlerimiz, rüzgarımız, madenlerimiz, jeotermalterimiz, kaynaklarımız değil, varlıklarımızdır. .Bizler onları hiç bir şeye feda etmeyiz Bizden çalmanıza göz yummayacağız
• Dağlarımız, ovalarımız, meralarımız sermayenin tezgahı değil, halkın malıdır. Delik deşik etmenize sesiz kalmayacağız
• Antik kentlerimiz, arkeolojik varlıklarımız toplumsal hafızamızdır, hafızamızı silemeyeceksiniz. Yok ettiklerinizi affetmeyeceğiz
• Dağlarımızda cirit atan madencilere dönecek ve daha gür bir sesle diyeceğiz ki; FERMAN MADENCİNİNSE DAĞLAR BİZİMDİR TÜMAD, MADRA’DAN DEFOL ifadeleri kullanıldı.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

Q9J3

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28