Körfezexpres
5.Mayıs.2020
Bu haber 395 defa okundu.

Çölyak hastalığı nedir? Birçok kişi çölyak'ı bilmiyor ve bu hastalık hakkında bilgi sahibi değil.

Çölyak, ince bağırsağın Gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerji hassasiyetidir. Çölyak otoimmun kronik bir hastalıktır.
Çölyaklı bireylerin tanıyı erken almaları da çok önemlidir. Kişi ne kadar erken çölyak testi olursa tanının konmasında da fayda sağlanmış olur.
Çölyak hastaları ömür boyu glutensiz beslenmek zorundadır. Bunun için hayatlarından arpa, çavdar, yulaf, buğday ve türevlerini çıkarmak zorundadırlar. Ömür boyu bu besinleri tüketmemeleri gerekir. Çölyak hastalığına yakalanan kişiler, glutensiz beslenmeyi tercih etmek zorundadırlar. Çölyaklılar özel beslenen kişilerdir ve bu hastalıkla mücadele edebilmek için maddi durumunuzun iyi olması gerekir. Neden mi? Birkaç örnek verecek olursak
normal makarnanın kg. 2.5 tl iken
glutensiz makarna 400 gr. 16 tl
normal ekmek 1.5 tl iken
glutensiz ekmek 250 gr.
10 tl- 20tl arası
normal un 1kg. 4,5 tl iken glutensiz un 1kg.14 tl den başlayan fiyatlarla piyasada satılmaktadır.


Çölyak Hastalığının Belirtileri
Karın bölgesinde öne doğru çıkan şişkinlik
Kansızlık
Çocuklarda büyüme geriliği
Kilo alamama kilo kaybı
Dışkıda anormallik
Eklem ağrıları
Kusma -Bulantı
Başağrısı
Tekrarlayan karın ağrısı
İshal ve Kabızlık
Odaklanamama
Bazı kişilere de bu belirtiler olmadan çölyak tanısı konulabilir. Sessiz seyreden belirtiler her 100 kişiden iki kişinin çölyaklı olabileceğini göstermektedir.
Zordur çölyaklı olmak bizler biraz anlayış istiyoruz çevremizden. Derneğimizi kurmamızın amacı Körfez genelindeki çölyaklılara ulaşıp sorunlarını sıkıntılarını çözmek ve ara ara hazırladığımız etkinliklerde bir araya gelip hazırladığımız glutensiz gıdaları hep birlikte tüketip güzel bir gün geçirmek. Dernek olarak, önceki yıllarda Körfez genelindeki marketlerde glutensiz ürün neredeyse yokken çalışmalarımız sonucunda birkaç yıldır belli ürünlerin marketlerdeki raflarda satışa sunulmasını sağladık. Buradan ürünlerimizin bir kısmını temin ediyoruz da tabiki bu yeterli değil. Glutensiz ürünleri çıkaran bir fırının Körfezimizde olması Körfez genelindeki çölyaklıları mutlu edecektir. İsteğimiz ve talebimiz tüm Körfez Çölyak hastaları adınadır. İnşallah sesimizi duyan olur. Derneğimizi kurduğumuz yıldan bu yana etkinliklerle kutladığımız 9 MAYIS DÜNYA ÇÖLYAK GÜNÜNÜ BU YIL PandEMİDEN DOLAYI KUTLAYAMIYORUZ.
KÖRFEZ GENELİNDEKİ TÜM ÇÖLYAKLILARIN DÜNYA ÇÖLYAKLILAR GÜNÜNÜ KUTLUYORUM.
''Hayat Glutensiz de Güzel''
Edremit Körfezi Çölyak Dernek Başkanı
Betül Özdemir Kaya


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

X4P9

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28