Körfezexpres
1.Mayıs.2020
Bu haber 242 defa okundu.

Türkiye ve Dünya 2020 1 Mayısına Pandemi koşullarında giriyor. 1 Mayıs vesilesiyle sağlık, bakım ve yaşam kurtarma, acil ve yaşamsal öneme sahip ürünleri üreten, hizmetleri sunmak için ön saflarda çalışan diğer tüm emekçileri selamlıyoruz. Burhaniye Sol Parti İlçe Başkanlığı yarın kutlanacak olan Mayıs Emek ve Demokrasi Bayramı nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı.

Yapılan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi.1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı bu yıl korona virüs salgını sebebiyle alanlarda kutlanamayacak.
İşçisi, kamu çalışanı, işsizi, emekçisi, emeklisi, aydını, sanatçısı, gazetecisi, öğrencisi, esnafı, kadını, genci, yaşlısıyla bu dünyanın tüm değerlerini ve güzelliklerini, alın terimizle, aklımızla, bilgimizle, kısacası emeğimizle üretenler. 2020 1 Mayısında da her yıl olduğu gibi umutlarımızla, bilincimizle ve dayanışmamızla bir aradayız.
Yıllardır dünya halklarına sınırsız bir emek ve doğa sömürüsü, savaşlar, ekonomik krizler, artan eşitsizlikler, yoksulluk, işsizlik dışında hiçbir şey sunamayan Kapitalist sistem küresel salgın ile beraber büyük bir uygarlık krizi yaşıyor.
On binlerce insan yaşamanı yitirdi ve daha fazla sayıda da insan da sağlık üzerindeki daha uzun süreli etkilerine maruz kalıyor, kalacak. Büyük iş kaybının yaşanacağı öngörülüyor, milyonlarca insan yoksul kalma riski ile karşı karşıya ve var olan devasa eşitsizlik daha da derinleşiyor. Yetersiz veya herhangi bir sosyal güvencesi olmayan dünya nüfusunun üçte ikisi bu sürece ağır bir şekilde maruz kalırken çok sayıda insan da aşırı yoksulluk ve açlıkla karşı karşıya.
Yoksullar, emekçiler, işçiler sağlıklı beslenme, barınma koşullarına sahip değil; sağlık hizmetlerine erişim olanakları zayıf ve virüsün ölüm saçtığı bugünlerde de evlerinde kalabilme olanaklarına da sahip değil
İktidarlar kaynakları ekonominin güvenliği adı altında şirketleri kurtarmak için harcıyor. Emekçiler ölüm pahasına ve karın tokluğuna çalışmak zorunda. İşini kaybedenlerin ya da ücret kaybına uğrayanlar ise kirasını, faturalarını ödeyemez durumda. İşte o yüzden bu düzende virüs de emekçi halkı öldürüyor
İktidar tüm gücünü muhalefeti sınırlandırmak, toplumun kendi sorunlarına çözüm için geliştirdiği dayanışma ağlarını kırmak için kullanıyor. Baskı ve zorla birlikte Diyanet eliyle toplum din ve mezhep ekseninde kutuplaştırılmaya çalışıyor. Çünkü onların derdi maskenin dahi sadece Erdoğan’ın emriyle alınabildiği köhne tek adam diktasını sürdürmek
Ama dayandıkları bu kapitalist sistem de kurdukları karanlık rejim de çürüdü, çöküyor Şimdi, yepyeni bir hayat ve yeni bir toplumsal düzen için harekete geçme zamanıdır Salgında da gördük ki değiştirmenin yolu örgütlü bir toplumla mümkün.
Ülkemizde ve dünyanın her yerinde en zor zamanlarda örgütlü dayanışma ağlarımızla hayatta kalabileceğimizi gördük.
Hayata, onu üreten emekçilerin can verdiğini gördük.
Tohumu ve toprağı yeşertenlerden fabrika bacalarını tütürenlere;
Market ve kargo işçilerinden çağrı merkezlerine
Görünmeyen milyonlar.
İşte BİZİZ HAYATI YARATAN
1 MAYIS 2020, bu zor koşullar altında da olsa hayatı yaratanların yeni bir hayatı örgütleme çağrısıdır
İnsanın paradan daha değerli olduğu, sağlığın alınıp satılamadığı, herkesin sağlıklı gıda ve barınma hakkına sahip olduğu, emeğin ölümle yaşam arasındaki ince çizgice kölece çalışmak zorunda kalmadığı, tüm kararların tek kişi tarafından değil halkın kendi sözü ve kararıyla alındığı gerçekten demokratik, tam bağımsız, eşit ve özgür bir ülkeyi kurmak için şimdi dayanışma zamanı, şimdi mücadele zamanı, şimdi örgütlenme zamanıdır
1 Mayıs 2020, meydanları, sokaklarımızı dolduran gür sesimizi bulunduğumuz her yerde, balkonlarımızda, pencerelerimizde birleştirme günüdür. Yeni bir hayatın yıldızını elden ele, dilden dile ülkenin dört bir köşesinde dalgalandırma günüdür.
1 Mayıs 2020 bir başlangıç ve hayatın her alanında daha büyük bir kararlılıkla mücadele ve örgütlenme çağrısıdır.
Sözünüz mücadelemizdir Yepyeni bir hayat için yan yana gelelim, örgütlenelim
Örgütleneceğiz, gücümüzü, becerilerimizi ve üretken ellerimizi yeni bir hayatı kurmak için kullanacağız.
Mücadeleye hazırız Yaşasın 1 Mayıs Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

M3F7

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28