Körfezexpres
24.Mart.2020
Bu haber 181 defa okundu.

Çin'in Wuhan kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada ve ülkemizde can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir.

Salgınla mücadelede en temel unsur insanların sosyal hareketliliklerini azaltarak zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamasıdır.
Koronavirüs (Covid-19) salgınından; vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla birçok umuma açık iş yerlerinin faaliyetleri geçici süreliğine durdurulmuştu.
Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler kapsamında; alınan tedbirlere ilave olarak; 21.03.2020 tarihinde saat 24.00'ten sonra 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklanmıştı.
Bu kapsamda, ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması için Türkiye genelinde Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturuldu.
Balıkesir'de de oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu 20 ilçede görevlerini başarıyla yerine getiriyor.
Emniyet, Jandarma ve Zabıta personelinden oluşan destek grupları 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirleri uygulamaya devam ediyor.
Ayvalık ilçesine bağlı Sahilkent Mahallesinden Orhan (76) ve Şerife (74) Özerel çiftinin İstanbul'da yaşayan kızları Ayşegül Özerel, jandarma ekiplerini arayarak anne ve babasının ilaçlarının bittiğini ve evinde de gıda maddesinin olmadığını söyledi. Bunun üzerine harekete geçen Ayvalık İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Özerel çiftinin, ilaçlarını eczaneden temin etti, ardından marketten de gıda maddesi aldı. Jandarma ekipleri, aldıkları bu malzemeleri Orhan Özerel'in evine kadar giderek kapıdan teslim etti.
Özerel çifti, jandarma ekiplerine teşekkür etti. Bir teşekkür de çiftin kızları Ayşegül Özerel'den geldi.
KALBİM, RUHUM ONLARIN YANINDA
Özerel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: Böyle bir dönemde sevdiklerimizden uzak olmak, psikolojik olarak her birimizi etkiliyor, özellikle sokağa çıkma yasağından sonra daha da çok, bugün sıcağı sıcağına paylaşmak istedim. Ali (Küçük) Uzman biraz önce iletti fotoğrafları, annemin ilaçları bitmişti. Nasıl olacak, nasıl yapacaklar derken, bize iletilen 0266 1121121 numaralı telefonu aradım. İki numara verdiler, ilk numara jandarmamıza aitti, dâhili numaradan telefona çıkan adını öğrendiğim İlker (Yönet) Uzman, telefondan sıcacık kalbini hissettirdi, yardımsever ve içtenlikle durumu dinledi, özel numarasını ileterek ilaç isimleri ve bilgileri rica etti. Kendisine iletir iletmez ekiplerine ilettiği bilgisini geçti. Kısa bir süre sonra telefonumu Ali Uzman aradı. Annenizin kimliğini şimdi aldım, ilaçlarını ileteceğiz merak etmeyin dedi. Nasıl bir mutluluk var ya anlatamam… Kalbim, ruhum onların yanında kuş olsam uçup gitsem ama risk sebebi ile gidemiyorum…Gidemiyoruz…Allah devletimize zeval vermesin, tüm güvenlik görevlilerimize, Ayvalık İlçe Jandarma Komutanlığı görevlilerine özellikle İlker ve Ali Uzman ve tüm ekip arkadaşlarına çok teşekkürler, Allah sizleri başımızdan eksik etmesin, kurumları yaşatan insanlardır, kurumlara güven duymamızı, sevgi hissetmemizi sağlayan da…Varolun...
BU MİLLET DEVLETİYLE BİRLİKTE BİR BÜTÜNDÜR
Evet, bu millet devletiyle birlikte bir bütündür. Bu zor günleri hep birlikte atlatacağız Yeter ki, hepimiz üzerimize düşeni yapalım, alınan tedbirleri uygulayalım. Hep birlikte el ele vereceğiz, birbirimize destek olacağız. Bu süreçte, başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere resmi kurum ve kuruluşlarımızın açıklamalarını dikkatle takip edelim.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

K2C6

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28