Körfezexpres
12.Mart.2020
Bu haber 190 defa okundu.

Burhaniye SOL Parti Berkin Elvan’ın ölümünün 6. Yılında Gezi Parkında basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında, 16 Haziran 2013 günü Okmeydanı’ndaki evinden ekmek almak için çıktı, polisin gaz fişeğiyle vuruldu, tam 269 gün yoğun bakımda kaldı.
11 Mart 2014 te öldüğünde 16 kiloya kadar düşmüştü
Berkin ELVAN davası hala sürüyor. Şimdiye kadar tutuklama olmadığı gibi jandarma raporu; Berkin ELVAN’ ı kendi ölümünde tali kusurlu saydı. Deliller karartılmaya çalışıldı. Bu süreçte annesi meydanlarda yuhalatıldı. “Benim polisim Gezi’de destan yazdı” denilerek taraf olundu.
Bu halk Berkin ELVAN’ı unutmayacak. Tıpkı Gezi’de öldürülen Mehmet AYVALITAŞ, Abdullah CÖMERT, Ethem SARISÜLÜK, Ahmet ATAKAN, Ali İsmail KORKMAZ, Medeni YILDIRIM ve Hasan Ferit GEDİK’in unutulmayacağı gibi.
Gezi direnişi; Taksim ve Gezi parkı’na imar izni olmadan yapılmak istenen, içinde Topçu Kışlasının da olduğu bir projeye isyanla başlamıştı.
Ağaçların kesilip çadırların yakılma görüntüleri Türkiye çapında infiale neden oldu. Toplum bir ağaç deyip geçmedi, hem ağaçların kesilmesine tepki gösterdi hemde projedeki ranta ve yolsuzluğa.
Gençler; yaşantılarına yapılan müdahalelere, dayatmalara, baskılara karşı daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi talepleriyle, kardeşçe bir Türkiye ve Dünya özlemiyle çıktılar sokaklara.
Gezi; toplumun iktidara ve düzene karşı Direnme refleksi, derin bir nefes alıştır. Haksızlığa, adaletsizliğe, keyfiliğe, dayatmaya, baskıya karşı direnmenin adı, bir parktan tüm ülkeye ve dünyaya yankılanan kente, doğaya, yaşama sahip çıkanların hep bir ağızdan, bir arada söyledikleri şarkıdır. Emekten yana, yoksuldan yana, doğadan yana, ezilmişten yana, ötekileştirilenden yana, kadından yana, barıştan yana her direnişin içinde yer alacağı, direnen herkesin dilinden düşürmeyeceği bir şarkıdır.
“BU DAHA BAŞLANGIÇ” sloganı, yaşamın kendisi oldu. Gezi’de başka bir yaşamın, başka bir türlü ülkenin ihtimali doğdu.
Heyecan uzun bir süre devam etti, insanlar birçok kentte forumlar düzenledi, yaşadıkları bölgenin sorunlarına çözüm üretmeye çalıştılar. Bizlerde Burhaniye’de forumlar yaptık. Önerilerimiz sonucu Belediyenin almış olduğu kararla şu anda üzerinde bulunduğumuz park “Gezi Parkı” oldu. Gezi direnişinde katledilen gençlerimizin adını parkımızda yaşatıyoruz.
Parkımızın yenilenmesi ve eksikliklerinin giderilmesi için Burhaniye Belediyesine sivil toplum kuruluşlarının müracaatı sonucunda yenilenme oldu. Parkın oluşumunda Daha Berkin ELVAN’ı kaybetmemiştik dolayısıyla ismi kaybettiğimiz gençlerin arasında değildi. Berkin’i de gençlerimizin arasına kattık.
Etik, Bilim, Hukuk tanımaz iktidara üç beş çapulcunun “Direne Direne Kazanacağız” sloganı ile başlayan itirazı toplumumuzun onurlu demokrasi mücadelesi tarihinden asla silinmeyecektir.
Berkin ELVAN ölümsüzdür.
Gezi direnişinde yaşamını yitirenler onurumuzdur, gururumuzdur ifadeleri kullanıldı.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

J1B6

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28