Körfezexpres
10.Mart.2020
Bu haber 15773 defa okundu.

Meral Atıcı; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' nü anlamak için, önce 8 Mart 1857 tarihinde ne olduğunu bilmemiz gerekir dedi.

CHP Gömeç Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Gömeç Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklamasını Kadın Kolları Başkanı Meral Atıcı okudu. Atıcı, 8 Mart 1857' de, ABD' nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlar. Sonrasında, polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, ardından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verir. Bu olaylar sonrasında Kopenhag’ da yapılan 2. Enternasyonel’ e bağlı kadınlar toplantısında 8 MART’ ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olması oy birliği ile kabul edilir.

Bu yüzdendir ki, 8 Mart bir kutlama günü değil, bir anma ve farkındalık yaratma günü olmalıdır.

Günümüzde de kadın ve kadın hakları erkek egemen bir düzenin içinde en büyük sorunlardan biri. Bir çok platformda bugün; Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. Oysa kadını emekten soyutlamak kadına dönük en büyük şiddettir. Yaşamın her alanında kadının varlığı bir emektir. Nereye bakarsak bakalım orada “Kadın Emeği” vardır ve bu emek, insanın var olma serüveniyle başlar.

Bugün ülkemizde kadın olmanın zorluğunu hepimiz yaşıyoruz.
Kadın cinayetleri son bulmuyor, aksine göz göre göre çoğalarak devam ediyor.
Kadın milyonlarca erkeğin gözünde salt cinsel bir obje olmanın ötesine gidemiyor, tacize tecavüze uğruyor.
Merdiven altı tezgahlarda, tarlalarda emeği sömürülüyor.

Siyasette, toplumsal yaşamda, iş ve emek dünyasında kendine sınırlandırılmış alanların dışında yer bulamıyor.
En önemlisi de erkeklerin yaptığı darbelerde, çıkardığı savaşlarda kadınların payına en büyük acılar düşüyor. Kimi zaman elinde bir fotoğrafla yıllar önce kaybolmuş evladını ararken, kimi zaman oğlunun bayrağa sarılı tabutunun başında yüreği yanarken anneleri görüyoruz. Kadın olarak bu acılara ortak oluyoruz.

Bu düşüncelerle kadınlarımızın daha güçlü, eşit ve özgür yarınlarını buradan selamlıyorum. Segi saygılarımı sunuyorum dedi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

T2M7

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28