Körfezexpres
9.Mart.2020
Bu haber 301 defa okundu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü Burhaniye Cumhuriyet Meydanında kadınlar davalar eşliğinde şarkılar türküler söyleyerek kutladılar.

Burhaniye Belediye Başkanı Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle meydanda toplanan kadınlara karanfil ve çeşitli hediyeler vererek dünya kadınlar günlerini kutladı.
Burhaniye Emek ve Demokrasi Güçleri Kadınlarının düzenlediği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında toplanan kadınlar önce şarkılar söyleyip halaylar çektiler. Halayların çekilmesinden sonra Burhaniye Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklaması yapıldı.
Basın açıklamasında, Devrimci Sosyalist Alman politikacı Clara Zetkln 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Koppenhang 'da düzenlenen 2. Enternasyonel de 8 Mart 1857 tekstil fabrika yangınında ölen kadın işçilerin anısına 8 Martın uluslar arası dayanışma günü olarak kutlanmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.
21. yüzyıl kadın yılı olmuştur. Şile'de başlayan kadın hareketi dünya ve Türkiye'ye yayılmıştır. Maalesef sadece Türkiye'de kadınlar gözaltına alınmıştır.
Yoksulluk, eşitsizlik ve sosyal adaletsizlik dünyada kadınları erkeklerden daha çok etkilemektedir. Halen tüm toplamlarda kadınlar daha az eğitim almakta, okuma yazma öğrenmeleri engellemektedir.
Türkiye'de kadınlar siyasal hayata ve gerek kamu gerekse özel işletmelerde yönetici olarak temsil edilmemektedir. Baskı ve şiddetin kadına yönelik saldırıların artarak devam ettiği bir süreçteyiz. Sistem bir taraftan imtihan ederken ,diğer taraftan da koruma tedbiri adı altında baskı ve şiddetin dozajını artırmaya devam ediyor.En son verirlere göre Mart ayında 22 kadın katledilmiştir. Sistematik olarak muhalefet edenlerin demokratik haklan ellerinden alınıyor. Uydurma gerekçeler ile kadınların kazananları ellerinden alınmak isteniyor. Bu yasaklar ayrımcılığı meşrulaştırıp temel hak ve özgürlükleri kısıtlayarak demokratik örgütlenmeleri çalışamaz hale getiriyor. Toplumun her kesiminden taraftar yaratarak mücadele etkisiz hale getirilmek isteniyor. Kadınlar kendi sorunlarına yabancılaştırılmak isteniyor. Bu saldırılara elbette şaşırmıyoruz. Ama kabul de etmiyoruz. Çünkü mücadele kazandığımız haklarımıza ve hayatlarımıza dönük saldırılar karşısında şimdiye kadar susmadık susmayacağız. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla sesimiz bir kez daha yükselterek, taleplerimiz sıralayarak tüm bu olumsuzlukların giderilmesini istiyoruz. Talep ve önerilerimiz şöyledir.
imzalanmış olan uluslar arası sözleşmelerin yaşama geçirilmesi kadınların yaşam haklarını garanti altına almak üzere ciddi ve kapsamlı bir eylem planı hazırlanması ve gerekli tüm adımların atılarak fiili olarak bir an önce yaşama geçirilmesi.
Kadınlara yönelik davalarında uygulanan haksız tahrik indirimlerinin kaldırılması Şiddet gören, ölümle tehdit edilen kadınların tüm yasal haklarının kullanmalarının sağlanması
Kadına yönelik her türlü düzenleme kadınların ve kadın örgütlerinin görüşleri alınarak yapılmalı STK'ların talepleri karşılanmalı ve çalışmalarına destek verilmeli.
Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı ile mücadele için geliştirilecek etkili politikalar hızla yaşama geçirilmeli.
İstanbul Sözleşmesini uygulamaya davet ediyoruz denildi.
Bizler hayatı örgütlemek durumundayız. Çünkü yaşamlarımız ve haklarımıza yönelik saldırılar, taciz, tecavüz, kadın cinayetleri durmak bilmiyor.
Kadın cinayetleri, sayısı bir önceki yıla göre artarak devam etmektedir. Diyanetin, kadın düşmanı fetvaları 6284 sayılı yasanın uygulanmaması, bir gecede geçen yasalar, yargıda kadın düşmanı kararlar eliyle şiddet failleri cesaretlendiriliyor.
Kadın istihdamının artırılması ile ilgili kağıt üzerinde verilen sözlere rağmen kadınlar iş yaşamından uzaklaştırılıyor, çalışan kadınlar güvensizleştiriliyor, kadınların aldığı ücretler giderek düşüyor ve çalışma koşullan esnekleşiyor.
Ucuz emek sömürüsü kadın çalışanlar üzerinden yaygınlaşıyor. Kadının aile içindeki konumunu pekiştiren ve emeğini değersizleştiren büyük bir baskı ile karşı karşıyayız. Her şeye ve her türlü baskıya, kadın düşmanı yasalara ve genelgelere rağmen eşitlik ve özgürlük için yaşayan, üreten, itaat etmeyen ve mücadele eden kadınlar var. Ve korkunç tabloyu değiştirecek umut ve direnç var. Bizler bu kararlılıkla mücadelemizi yükseltiyoruz. Bazı kadınlar anladığınız, saygı duyduğunuz yaşam ve özgürlük hakkı başta olmak üzere sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal hizmetler içinde olmak üzere sağlığımıza ve esenliğimize uygun bir yaşam düzeyine kavuştuğumuz mal mülk edinme, çalışma işini seçme özgürlüğümüze saygı duyduğunuz ölçüde mutlu bir dünya kurmuş oluruz.
Bugün kadınlar dünyanın dört bir yanında insan haklan ihlallerinin izlerini taşıyor.
Bu ihlaller devam ettiği, ayrımcılık ve eşitsizlik yaygın kaldığı sürece barış dolu bir yaşama ulaşamayız. Bulunduğumuz koşullara dayanabilmek ve direnebilmek için, umuda her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Yaşam alanlarını kadınsızlaştırmaya çalışan zihniyetlere kadın kazanımlarını gasp edenlere karşı alanlardayız.
Birlik, dayanışma, mücadele ve anma günü olan bu günde bütün dünya ve ülkemiz kadınları ile birlikte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kutlamaları kadınlar marşının söylenmesinin ardından bitirildi.Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

J9N5

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28