Körfezexpres
6.Mart.2020
Bu haber 181 defa okundu.

Burhaniyeli iş adamı Coşkun Sever tarafından Bir vida da sen sık, bir kaynak da sen yap sloganıyla başlatılan proje kapsamında üretilen tel örme makinesi, Tanzanya'da hibe olarak gönderildiği yetimhanede çit teli üretmeye başlayarak gençlerin iş sahibi olması sağlandı.

Yaklaşık 4 ay önce üretilerek Darüsselam kentindeki Büyükelçi Ali Davutoğlu ve eşi Yeşim Meço Davutoğlu’nun himayesindeki yetimhaneye hibe olarak gönderilen tel örme makinesi Tanzanya’ya ulaştı.
Burhaniye ilçesindeki fabrikada üretilen tel örme makinesinin tüm giderlerini karşılayan işadamı Coşkun Sever, 7 saatlik uçak yolculuğunun ardından Tanzanya'nın Darüsselam kentine giden Sever, burada tel örme makinesinin kurulumunu gerçekleştirdi. Yetimhanede kalan çocuklara bir haftalık eğitim verdi.
Darüsselam kentindeki yetimhanede kalan çocuklardan yetişkin olanları aldıkları eğitimin ardından tel üretmeye başladı. Tel örme makinesi ile üretim yapılarak elde edilen gelir, yetimhaneye kalacak.
Burhaniyeli işadamı Sever, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde Bir vida da sen sık, bir kaynak da sen yap projesi kapsamında Tanzanya’daki yetimhane için yapmış oluğunuz makinemizi Burhaniye ilçemizden Tanzanya’ya gönderdik. Barışın ve özgürlüğün kenti Darüsselam’da makinemizi Sefire Hanım Yeşim Meço Davutoğlu ile yetimhanedeki çocuklarımız karşıladı. dedi.
Makineyi Tanzanya’daki bir fabrikada çalıştırdıklarını ifade eden Sever, Kurulum aşaması süresince Tanzanya Büyükelçimiz Ali Davutoğlu’nun eşi Sefire Hanım Yeşim Meço Davutoğlu, bize çok yardımcı oldu. Yeşim Meço Davutoğlu’nun katkılarıyla Makinemizin eğitim sürecine geçtik. Bu eğitim süreci içerisinde Yeşim Hanım ve yetimhanedeki çocuklar, inanılmaz derecede bir özveri ile makinenin kurulum aşamasında bize çok yardımcı oldular. diye konuştu.
Eğitim süreci içerisinde inanılmaz kabiliyetler ortaya çıktığını dile getiren Sever, Tahmin edemeyeceğimiz derecede makineyi çok çabuk öğrendiler. Tel örme makinesi çevre güvenliğinde kullanılan tellerin üretimini yapıyor. Bu makinemizin günlük kapasitesi metrekare bizim buradaki amacımız üretimden ziyade yetimhanedeki çocuklarımızın, Sefire Hanımın himayesindeki çocukların bir meslek sahibi olması, sokaklarda dilencilikten kurtulması, ekonomiye katkı sunması açısından çok çok önemliydi. Bu önemli proje içerisinde Sayın Büyükelçimiz Ali Davutoğlu ve eşi Yeşim hanım ailesiyle birlikte bize bu konuda inanılmaz derecede özverili çalışarak makinemizin kurulumunu, çalıştırılmasını, her şeyini bitirdik geldik. Burhaniye’den Tanzanya’ya sevgiler, selamlar. ifadelerini kullandı.
Tanzanya’daki ekonomik durumun ve üretimin oldukça kısıtlı olduğunu da bildiren Sever sözlerin, şöyle tamamladı;
“İnsanların milli gelirleri çok düşük. Türkiye’den Tanzanya’da iş yapan işadamlarımız ve oradaki yetimhanedeki çocuklar, bu makineyi gördükleri zaman böyle bir proje ile yapılan bir makinenin gelmesinden inanılmaz derecede mutlu oldular. Bu duygular anlatılmaz yaşanır diyorum.”


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

X4P9

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28