Körfezexpres
3.Mart.2020
Bu haber 405 defa okundu.

Burhaniye Belediyesi Kent Konseyi çatısı altında çalışan Engelli Meclisi Genel Kurulunda alınan kararlar gereği; Erişebilirlik ve Burhaniye’de yaşayan engellilerin kalıcı ve sürdürülebilir bir veritabanını oluşturmak için daimi çalışma gurubu kuruldu.

Çalışma gurubu katılımcıları, bunun da ötesinde en azından engellileri kayıtlardaki bir numara ve isim olmaktan çıkarmak, onları kişi olarak tanımak, bilmek, tanışmak, gerekirse sorunlarına ortak olmak, bu sorunların çözümü için Kent Konseyi Başkanlığı’na ve Belediyeye aktarılması yolunda rehberlik veveya yoldaşlık etmek kararı aldılar.
Birebir engelli ile karşı karşıya gelecek bu kişilerin seçiminde özen gösterildi. Engelli Meclisi Genel Kurulu’nda alınan kararla; Nermin SELÇUK’un Engelli Meclisi yürütme kurulunu temsilen denetmen olarak, Kevser BORA’nın temsilciliğinde, Ekrem ARIK, Hacı ORHAN ve Tarık VAROL'un temsilci yardımcılığı, İlke ÖZTÜRK’ün raportörlüğünde kurulan Daimi Çalışma Gurubuna, ayrıca mahallelerindeki tanınırlığı açısından engelli meclisi yürütme kurulu üyesi Fatma DOĞAN, ve uzmanlığı açısından büyük katkılarının olacağı kaçınılmaz görülen, psikolog Eylül SAYAN’da katılmıştır.
Kent konseyi başkanı Sayın Necmi Şengider’in belirttiğine göre;
“Çoğu zaman Mahallenin muhtarı veya muhtarın belirlediği azası ile muhtarın belirlediği veya daha önce edinilen listelerdeki engellilerin evlerini tek tek dolaşmaktadır. Bu güne kadar gezilebilen 4 mahallede 60 haneye ve 63 engelliye ulaşılmıştır. Bu 63 engelli ve aileleri ile tek tek görüşülmüş, dilekleri ve sorunları alınmış, kendilerinin çözebilecekleri sorunlar konusunda yol gösterilmiş, pratikte ekip tarafından çözülebilir olanlar hemen çözümlenmiştir.
Diğerleri içinse gerekli başvurular yapılmış ya da yapılmak için gerekli çalışmalara başlanmıştır. Kimi sorunların çözümü için de, Kent Konseyimizin ve Burhaniye Belediyemizin yardımları için gerekli başvurular en kısa zamanda yapılacaktır. Çalışmalar henüz 4 mahallededir. Daha yürünecek çok yol olduğu ortadadır. Ancak Çalışma gurubunu oluşturan arkadaşlar yaptıkları işten gurur duymaktadır ve çalışma kararlılıkları azalmak bir yana artmıştır.
Çünkü; sonuç itibari ile bu arkadaşlar Burhaniye’ye sürdürülebilir kalıcı bir “Engelli Veri Tabanı” bırakmak bir yana, gereksinimi olana engellilere yardımcı olmanın gururunu da yaşamaktadırlar.”


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

F9X3

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28