Körfezexpres
6.Şubat.2020
Bu haber 340 defa okundu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Balıkesir'e gelişinin 97. yıl dönümü, büyük bir gururla kutlandı. Vali Ersin Yazıcı, tren garında Atatürk'ün Balıkesir'e gelişini temsilen gazileri taşıyan treni karşılayarak, gazilerden Türk Bayrağı'nı öperek teslim aldı.

Atatürk'ün Balıkesir'e gelişinin 97. yıl dönümü için ilk tören Balıkesir tren garında gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen törene Vali Ersin Yazıcı, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, protokol üyeleri, vatandaşlar, siyasi parti temsilcileri ile öğrenciler katıldı.
TÜRK BAYRAĞINI ÖPEREK TESLİM ALDI
Buradaki törende temsili treni karşılayan Vali Yazıcı, trenden inen Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Ali Hulusi Karakuz'un öperek uzattığı Türk Bayrağı'nı öperek teslim aldı. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz törende yaptığı konuşmada, Balıkesirliler'in, bugün olduğu gibi tarihimizin her döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü en güzel şekilde karşılayarak, fikirlerine sahip çıktığını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: 6 Şubat 1923 tarihinde Balıkesir sokakları ve caddeleri bir bayram yerine dönüşmüştür. Balıkesirliler coşku ve heyecanlı bir kalabalık ile Atatürk'ü karşılamış ve sevgi gösterilerinde bulunmuştur. Böylesine vatanına ve bayrağına bağlı olan Kuva-yi Milliye şehrini sık sık ziyaretleri ile şereflendirmiştir. Balıkesir, Atatürk'ü şehrimizde misafir etmenin gururunu o günden beri yaşamaktadır. Milli mücadele yıllarına Alacamescit toplantıları ile destek veren halkımız, Atatürk'ü asla yolunda yalnız bırakmamıştır. Bugün de aynı özlem ve inançla fikirlerine ve değerlerine sahip çıkmaya devam etmekteyiz. Atatürk'ün Balıkesir'e gelişi bir Anadolu şehrini ziyaretten ibaret değildir. Ziyaretleri esnasında tarihe düştüğü notlarla ülkemizin ve şehrimizin geleceğini aydınlatma da önemli yere sahiptir. Atatürk'ün şehrimizi 7 kez ziyaret etmesinin her zaman gururunu yaşadık ve yaşıyoruz. Mücadelesiyle bağımsızlığı ve zaferi sembolleştiren Balıkesirliler, medeniyet yolunda kararlılıkla yürümeye devam edecek, Atatürk'ün yaktığı hürriyet ve istiklal meşalesi Balıkesir'de hiç sönmeyecektir. dedi.
ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNULDU
Tren garında düzenlenen programın ardından Vali Yazıcı ve törene katılanlar, bando eşliğinde Vasıf Çınar Caddesi'ni takiben Atatürk Anıtı'na yürüdüler. Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla devam eden kutlamalar, Balıkesir Valiliği Rıza Akdemir Sergi Salonundaki Atatürk Balıkesir'de adlı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.
BALIKESİR'İ BİRÇOK KEZ ZİYARET ETTİ
Tören bitiminde basın mensuplarına günün anlamına ilişkin açıklama yapan Vali Yazıcı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, cumhuriyetin kuruluşundan sonra da gerçekleştirdiği bu ziyaretlerde önem verdiği şehirlerden birinin de defalarca ziyaret ettiği Balıkesir'in olduğunun altını çizdi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

B8T3

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28