Körfezexpres
5.Şubat.2020
Bu haber 598 defa okundu.

Alevi kültür Derneği, CHP, Disk Emekli Sen, Eğitim Sen, Emep, HDP, Sol Parti, Tüm Emekli Sen, in katıldığı toplantı sonrası Burhaniye Demokrasi Bileşenleri adına yaptıkları yazılı açıklamalarında; Milyonlarca insanın vicdanında asla affedilmeyen Madımak katliamı faillerini affetmek hiç bir vicdana sığmaz dediler.

Basın açıklamasında; Devletin 27 yıllık adaletsizliği devam ediyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madımak Katliamı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası bulunan hükümlü Ahmet Turan Kılıç’ın kalan cezasının kaldırılmasına karar verdi.
Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Oteli’ne yapılan saldırıda yazar, şair, sanatçı ve birçok aydının bulunduğu 35 insan hunharca ve el birliğiyle katledildi. Aradan 27 yıl geçmesine rağmen tavizsiz bir devlet politikasıyla adalet alenen tecelli ettirilmiyor. Dahası, Cumhurbaşkanı tarafından affediliyor.
Aranan failler, bilinçli olarak bulunmamış, yurtdışına kaçanlar olduğu gibi sanık avukatların bir kısmı AKP’den Milletvekili olmuştur. 1 numaralı sanık Refah Partisi Belediye Meclis Üyesi Zafer Erçakmak hiçbir zaman yakalanmamış, aranırken bile Sivas’ta emniyet binası yakınında yaşamış, askere gitmiş, ehliyet almış ve 2011 yılında ölmüştür. Katliamdan sorumlu olanlar sürekli kollanmıştır. Yaşanan bu son örnek ise hasta mahkumlar arasındaki ayrımcılığı bir kez daha açıkça gözler önüne sermiştir.
Cezaevlerinde çok sayıda ağır hasta tutuklu ve hükümlü varken, özellikle Sivas Katliamı hükümlüsünün affedilmesi, kararın hukuki değil siyasi bir karar olduğunu ortaya koymaktadır. Şu anda cezaevlerinde 457’si ağır olmak üzere 1334 hasta mahpus bulunmaktadır.
27 yıldır süren bir katliamın davası zaman aşımına uğratıldı. Oysa ki Sivas Katliamı bir insanlık suçudur, insanlık suçlarında zaman aşımı olmaz. Sivas katliamını gerçekleştiren anlayış ile bu planlamayı yapan failler hiç soruşturulmadı. Sadece kameralara yakalanmış olanların bir kısmı yargıya taşındı. Bu hüküm giymiş katiller, o günün siyasal İslam taraftarları ve ne hazindir ki bugünün iktidarı tarafından mağdur kabul edildiler. Katliamın elebaşları ile kilit isimleri, iktidar tarafından kutsandı. Bu olanları elbette tarih affetmeyecek. Madımak Katliamı’nın üstünü örtmeye ve katilleri aklamaya çalışanlar tarihin karanlık sayfalarında yerlerini alacaklardır.
Cumhurbaşkanı’nın Madımak sanığına af çıkarması başta Aleviler olmak üzere tüm çağdaş, demokrasi ve laiklik yanlısı milyonlarca insanın vicdanına indirilmiş bir darbedir. Tüm demokratik kamuoyunun vicdanını da yaralamıştır. Serbest bırakılan affedilen bu zat, semah dönen çocukların, sanatçı, yazar ve aydınların yakılarak katlinden bizzat sorumludur. Madımak sanığına getirilen bu af, diğer mahkumlara neden uygulanmıyor, bu bir ayrımcılık değil midir?
Binlerce ağır hasta tutuklu ve hükümlü varken, birçoğunun ölüme terk edildiği bir dönemde Ahmet Turan Kılıç’ın başvurusunun kabul edilmesi siyasi bir karar değil de nedir?
Milyonlarca insanın vicdanında asla affedilmeyen Madımak katliamı faillerini affetmek hiç bir vicdana sığmaz. Bir devletin yapması gereken, adaleti sağlamaktır. Bu karar ile birlikte 27 yıldır sönmeyen ateş daha da büyütülmüştür.
O gün elinde benzin bidonu alıp gelen birisinin affedilmesini şiddetle kınıyoruz ve asla kabul etmiyoruz. Katilleri kim affederse affetsin, biz affetmeyeceğiz ifadeleri kullanıldı..

Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

T1L6

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28