Körfezexpres
29.Ocak.2020
Bu haber 140 defa okundu.

Balıkesir’in Gömeç ilçesinde biyolojik çeşitliliği artırmak, habitat kaybını azaltmak, deniz canlılarının barınak olarak kullanacakları yeni alanlar oluşturmak, dalış turizmini geliştirmek ve sportif balıkçılığı desteklemek amacıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda ana gündem maddesi olarak dünyaca ünlü Marmara mermeri ile Balıkesir'in ve bölgenin tarihi ve mitolojik değerlerine dair unsurları da barındıracak olaan bir su altı müzesi oluşturulması amacıyla güç birliği oluşturularak koordineli çalışmalara başlandığı bildirildi.
Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan (GMKA) yapılan yazılı açıklamada bölgeye yapay resif alanları ve su altı müzesi kazandırılması ile yurt içi ve yurt dışı dalıcı turistler için büyük önem taşıyan bu proje ile Balıkesir’in cazibe merkezi olmasının hedeflendiği belirtildi.
Açıklamada ayrıca Burhaniye Ticaret Odası’nın hazırladığı ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen fizibilite projesi kapsamında belirlenen noktalarda su altı resif alanları kazandırılması amacıyla Balıkesir Büyükşehir Kırsal Hizmetler Daire Başkanı A. Mekin Tüzün, Burhaniye Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aysel, Bandırma Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Prof. Dr. Mustafa Sarı ve GMKA Genel Sekreter V. Abdullah Güç’ün katılımı ile Gömeç Belediye Başkanı M. İrem Himam'ın makamında bir toplantı gerçekleştirildiği ifadesi kullanıldı.
Toplantının ardından heyet, resif alanı ve su altı müzesi için sahaya çıkarak yerinde incelemelerde bulundular.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

E7W1

Haber İhbar



KÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28