Körfezexpres
27.Ocak.2020
Bu haber 211 defa okundu.

Burhaniye Belediyesinin geleneksel hale dönüştürdüğü Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivalinin 16.sı 25-26 Ocak tarihlerinde iki gün süren etkinliklerle yapıldı.

25 Ocak’ta Belediye hizmet binası önünden Cumhuriyet Meydanına kortej yürüyüşü sonrası Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in meydanda Atatürk anıtına çelenk bırakmasıyla başladı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Hasat festivalinin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Deveciler, konuşmasına depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileyerek başladı. Büyük coşkuyla hasadı yapılan zeytinler damaklarla buluştuğu dönemde olduklarını ifade eden Başkan Deveciler sözlerine şöyle devam etti “2019 yılında Burhaniye’mizde 177 bin dekar zeytinlikte bulunan, 2 milyon 127 bin ağaçta, 5 milyon 805 bin kilo zeytinyağı rekoltesine ulaşıldı. Belediye olarak kurumsal BURBEL zeytinyağı rekoltemiz ise 114 bin ton zeytinden 21 bin ton erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı elde ettik. Festivalimiz ülkenin birçok yerinden misafirlerimizi Burhaniye’mizde ağırlama fırsatı veriyor. Bu anlamda zeytin kültürünün bize kattıkları arasında en gelenekseli olan deve güreşlerimiz için, birçok ilden devecilerimiz Burhaniye’ye geldi. Devecilik kültürünü ve deve güreşlerini daha da katılımcı hale getirmek adına, biz yerel yönetim olarak organizasyonun her zaman destekçisi olacağız” şeklinde konuştu.
Daha sonra söz alan Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Ülkenin ve körfezin zeytin ve zeytinyağı bakımında önemli yere sahip olduğunu belirterek, Burhaniye’nin zeytinyağı bakımından ülkede söz sahibi olduğunu söyledi. Zeytinin tüketimi ve haşatıyla sayısal veriler paylaşan Öner konuşmasının detaylarında, zeytin ve zeytinyağının önemine değindi.
Yapılan konuşmalardan sonra Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ve Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner Cumhuriyet Meydanında zeytin ve zeytinyağı firmaları tarafından kurulmuş stantların açılış kurdelesini kestiler. Stantları gezerek yöresel gıdalardan tadan Öner ve Deveciler stant sahiplerine katılım belgeleri takdim ettiler.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

B5T9

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28