Körfezexpres
24.Ocak.2020
Bu haber 116 defa okundu.

Edremit Ticaret Odası tarafından Türk Patent ve Markalar kurumunca 31.12.2014 tarihinde 189 Sicil Numarası ile Tescili gerçekleştirilen ‘Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini’ ile 15.12.2017 tarihinde 273 Tescil Numarası ile tescili gerçekleştirilen ‘Edremit Zeytinyağı’ Coğrafi işaretli ürünlerin piyasa denetimleri gerçekleştirildi.

Denetimler 22.12.2016 tarihinde yürürlüğe giren Sınai Mülkiyet Kanunu ve bu Kanun Hakkında yayımlanan Sınai Mülkiyet Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 45.maddesine göre Başvuru formunda belirtilen Denetim Komisyonu üyelerince 13-14012020 tarihinde, “Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini” ve “Edremit Zeytinyağı” coğrafi işaretli üreticileri yerinde ziyaret edildi. Üreticilere coğrafi işaretin önemi anlatılarak, tescil belgesine uygun üretim yapıp yapmadıkları hakkında denetim ve rehberlik yapıldı. Coğrafi işaretlerimizi kullanma hakkına sahip ve ürünlerini piyasaya arz eden bu işletmelerde coğrafi işaretli ürünlerini Coğrafi işaret Tescil belgesi ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile Gıda Kodeksine uygun kurallar içerisinde üretim yapıp yapamadıkları denetlenmiştir. Kanun gereği her yıl yapılacak olan denetimlerle Kamuoyunda sıkça konu olan Tağşişli Zeytin ve Zeytinyağı ürünlerinin üretilmesi engellenecektir. Bu tür ürün üretenlerin tespit edilmesi halinde ise gerekli kanuni işlemlerin yapılması hedeflenmiştir. Denetimler sonucunda alınan numune örneklerinin sonuçlarına göre hazırlanacak denetim raporları Türk Patent ve Marka Kurumuna sunulacaktır.
Denetime Edremit Ticaret Odası, Edremit İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Edremit Ziraat Odası, Tariş, Edremit Zeytincilik Üretme İstasyonu Müdürlüğü ve Edremit Meslek Yüksekokulu yetkilileri ile üreticiler katıldı.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

R1J6

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28