Körfezexpres
24.Ocak.2020
Bu haber 186 defa okundu.

Vali Ersin Yazıcı, Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki'yi makamında ağırladı.

Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki, Vali Ersin Yazıcı'yı makamında ziyaret etti. Ziyarette iki ülke arasındaki köklü ilişkilere vurgu yapıldı.
Balıkesir'de bulunmaktan ve dostça karşılamadan dolayı mutluluk duyduğunu belirten İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerine daha da katkı yapmak arzusu içinde olduklarını ifade etti.
Balıkesir temasları kapsamında Vali Ersin Yazıcı'ya bir ziyaret gerçekleştiren Hisao Nishimaki, çalışmaları hakkında bilgi verdi. 20 yıl önce de İstanbul'da görev yaptığını ifade eden Nishimaki, Türkiye'nin çok değişmiş olduğunu vurguladı. Türkiye'yi çok uzun zamandır tanıdığını ifade eden Hisao Nishimaki, Türkiye'yi çok seviyorum ve ikinci vatanım diyebilirim. Türkiye ve Japonya arasında her zaman sıcak ve köklü ilişkiler olmuştur. Bizler de kişi ve kurumlar olarak bu ilişkilere katkı koyabilirsek çok mutlu oluruz. Ayrıca çalışmalarınızda uzmanı olduğumuz konularda her zaman destek vermeye hazırız. diye konuştu.
KENDİMİ MEMLEKETİMDE HİSSETTİM
Balıkesir’e ilk kez geldiğini söyleyen Nishimaki, bu kentte kendisini memleketinde hissettiğini belirtti.
TÜRKİYE JAPONYA'YA YARDIM ELİ UZATTI
Başkonsolos Nishimaki, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde eğitim aldığını anlatarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin samimi bir şekilde devam ettiğini vurguladı. Türkiye ile Japonya arasındaki yakın dostluğun simgesi sayılan Ertuğrul Fırkateyni'nin batışından söz eden Nishimaki, 17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi sonrasında Türkiye'ye yardımcı olmaya çalıştıklarını, 2011'de Japonya'da meydana gelen deprem sonrasında da Türkiye'nin kendilerine yardım eli uzattığını dile getirdi.
TÜRKİYE VE JAPONYA İKİ DEVLET, TEK YÜREK
Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğun sonsuz olduğunu vurgulayan Nishimaki, Japonya ve Türkiye iki devlet, tek yürektir. ifadesini kullandı.
İKİ ÜLKE ARASINDA KARDEŞLİK BAĞI BULUNMAKTADIR
Valilik Makamında gerçekleşen ziyarette yaptığı konuşmada ziyaretten ve Başkonsolos Nishimaki'yi Balıkesir'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Başkonsolos Nishimaki'nin güzel bir Türkçeyle konuştuğu için mutlu olduğunu ifade Vali Yazıcı ise, Türkiye ve Japonya'nın iki dost ülke olduğunu vurguladı.
JAPON TURİSTLERİ BALIKESİR'E DAVET ETTİ
Şimdi Balıkesir Zamanı diyerek Balıkesir hakkında konuğuna bilgi veren Vali Yazıcı, tarih, kültür, tarım ve turizm kenti Balıkesir'e Japon turist gelmesi için Başkonsolos Nishimaki'den destek istedi.
SEYAHAT ROTANIZI BALIKESİR'E ÇEVİRİN
Seyahat rotanızı Balıkesir'e de çevirin ifadelerini kullanan Vali Yazıcı, Japonya'nın kültürüyle ve kadim gelenekleriyle Türkiye ile örtüşen değerleri olduğunu ifade etti.
KÜLTÜREL DEĞERLERİ GÖZLEMLEME ŞANSINIZ OLACAK
Balıkesir'in tarım, sanayi, turizm alanında potansiyeli olan bir kent olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, Japonya ile dostluğu turizm alanında da pekiştirmek istiyoruz. İlimiz, verimli toprakları, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri yönünden zengin bir yapıya sahiptir. Balıkesir, ayrıca binlerce yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kenttir. Söz konusu medeniyetlerden de bizlere intikal etmiş son derece zengin bir tarih ve insanlık mirasına sahip eserleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bitki örtüsü çok zengindir. İklimlerin geçiş bölgesidir. Coğrafi özellikleri ile herkesin görmesi gereken bir şehirdir. Balıkesir'de tarih ve arkeolojik kültürel değerleri bizzat gözlemleme şansınız olacak. Şehrimizde gezilebilecek çok önemli turistik bölgelerimiz mevcut. Japon dostlarımız bu şehirden keyif alacaklardır. Aynı zamanda bir sanayi şehriyiz. Ülke ekonomisine katkıda bulunulmaktadır. Türkiye'nin önemli üretim tesisleri burada yer almaktadır. Bu il kalıcı ya da geçici olarak gelen herkese kucak açmıştır. Gelenleri en büyük zenginlik unsuru olarak görmüştür. Yemyeşil doğası, 'Türkiye'yi Doyuran İl' misafirlerine hoş geldin demesini bilir. Balıkesir'in insanı sıcaktır, sevecendir, samimidir, misafirperverdir. Balıkesir'i cümlelerle anlatmak çok zor, çünkü Balıkesir birçok yönü ile öne çıkan bir şehirdir.diye konuştu.
BALIKESİR, TÜRKİYE'NİN PARLAYAN YILDIZI
Vali Ersin Yazıcı Balıkesir'in, birçok alanda üretim yapılan Organize Sanayi Bölgeleri ile Türkiye'nin parlayan bir yıldızı konumunda olduğunu kaydetti.
Vali Ersin Yazıcı, ziyaret sırasında deprem konusunda yapılan çalışmalar hakkında da Nishimaki ile görüş alışverişinde bulundu.
Görüşmenin ardından Başkonsolos Nishimaki ve beraberindekiler Balıkesir programlarına devam etmek üzere Valilik'ten ayrıldı.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

B9T3

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28