Körfezexpres
21.Ocak.2020
Bu haber 214 defa okundu.

TEMA’nın kurucusu Hayrettin Karaca’nın ölümü tüm Türkiye ile birlikte Balıkesir’de de üzüntü ile karşılandı. TEMA Burhaniye Sorumlusu Özgür Aras , TEMA Vakfı Kurucu onursal başkanı ve Toprak Dedemiz Sayın Hayrettin Karaca'yı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz.

Kendisi Anadolu’da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesine kamuoyunun dikkatini çekti ve bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağladı. O bir toprak aşığıydı. Mekanı cennet olsun.. Başımız sağolsun…” dedi

Hayrettin Karaca 4 Nisan 1922 yılında Bandırma’da doğdu. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım’dır. Her ikisi de Kırım muhaciridir. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin işinin başına geçip triko-örme olan bu işi ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri yaptı. Karaca firması diğer firmalara göre 20 yıl önceden Türkiye’de ihracatın liderliğini yaptı.
Karaca ellili yaşlarında, Türkiye’nin ilk özel arboretumunu kurdu ve yurtiçi-yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi ve bağlantılar kurdu.

1992 yılında 70 yaşındayken “Yaprak Dede” A. Nihat Gökyiğit ile TEMA Vakfı’nı kurdu. Amaçları Anadolu’da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesine kamuoyunun dikkatini çekmekti. TEMA Vakfı kısa sürede Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biri oldu.
Hayrettin Karaca, Alternatif Nobel ödülüne layık görülmüş, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da ‘Orman Kahramanı’ seçilmişti.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

E7X2

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28