Körfezexpres
13.Ocak.2020
Bu haber 181 defa okundu.

Balıkesir'de Tarımsal Öğretimin Başlamasının 174. Yıl Dönümü kutlandı.

Vali Ersin Yazıcı, Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Türkiye'de tarımsal eğitim ve öğretimin başlamasının 174. yıl dönümü kutlama programına katıldı.
Programın açılışında konuşan Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir'in tarım açısından önemli bir il olduğunu vurguladı.
ŞEHRİN VERİMLİ TOPRAKLARI
Balıkesir'in tarımın kalbinin attığı yer olduğunu belirten Vali Yazıcı, Kaz Dağları'ndan gelen kuzey rüzgârları, dağları aşıp ovalara inen pınarlar, binlerce yılın hikâyesini ve bereketini taşır şehrin verimli topraklarına.ifadelerini kullandı.
BALIKESİR'DE TARIM ARTARAK, BEREKETLENEREK GELİŞİR
Balıkesir'i Türkiye'yi Doyuran İl olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, Hem yurdun dört bir tarafına hem de dünyanın pek çok ülkesine gıda ürünleri taşınır bu bölgeden. Bu yüzden Balıkesir'e 'Türkiye'yi doyuran il' denir. Güneş, toprak ve su, kısacası tarım için en önemli üç unsur, bu topraklara cömertçe sunar hazinelerini. Balıkesir'de tarım artarak, bereketlenerek gelişir. Burada tarım, binlerce yıl yaşayabilen Zeytin Ağacı gibidir. Ölmeden önce yeni bir filiz verir ya her zeytin ağacı, bu yüzden ölmez ağaç derler ona. Tarım da ölmez burada, her gün yeniden doğar. Bu anlamda tarımsal eğitim ve öğretim noktasında geçmişten bugüne kadar ülkemize, milletimize, tarım sektörüne, tarımsal eğitime, tarımsal mekanizasyona, tüm alanlara katkı sağlayan tüm eğitim ve öğretimin parçası olan öğrencilerimize, öğretmenlerimize, öğretim üyelerimize, akademik personele ve alanda tarımsal üretime bu noktada hocalarımızın değerli vizyonlarıyla, misyonlarıyla yol göstericiliğinde alanda terleyerek tüm çalışan köylülerimize, çiftçilerimize, üreticilerimize de şükranlarımızı sunmak istiyorum. Gelin hep birlikte çalışmanın üretmenin kazanmanın hazzını, gururunu, onurunu birlikte yaşayalım, yaşatalım. Bu vesile ile ülkemiz tarımına hizmet etmiş tüm meslektaşlarımızdan hayatta olanları saygı ile aramızdan ayrılanları da rahmetle anıyor ve 174 yıl boyunca tarım öğretimine emeği geçen tüm hocalarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. ifadelerini kullandı.
Programda, Balıkesir'de ihracatta ön plana çıkan firmaların yetkililerine teşekkür plaketleri takdim edildi. Tören konukların anı fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.
Tarımsal öğretimin 174.yılı vesilesiyle düzenlenen etkinliğe Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkaptan, Tarım ve Orman İl Müdürü Kurtuluş Candan, akademisyenler, tarımsal üretim yapan firmaların yetkilileri ile öğrenciler katıldı.
Ayrıca, Türkiye'de ziraî eğitim-öğretimin başlamasının 174. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İl Tarım Heyeti, Vali Ersin Yazıcı'yı makamında ziyaret etti.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

E1W6

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28