Körfezexpres
24.Aralık.2019
Bu haber 267 defa okundu.

Burhaniye Kent Konseyi Kadın meclisi tarafından düzenlenen Kadın Hakları ve İstanbul sözleşmesi paneli Çarşamba günü saat 17.00 de Reha Yurdakul Kültür Merkezinde yapılacak.

Kadın Hakları ve İstanbul Sözleşmesi panelinde konuşmacı olarak Av. Hülya Gülbahar ve Av. Filiz Sonsuz konuşmacı olarak katılacaklar.
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da imzaya' açılan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadele hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi), I Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir, özel olarak kadınlara ve kız çocuklara yönelik şiddet ve ev içi şiddeti hedef alan ilk Avrupa Sözleşmesi olma niteliğini taşıyan sözleşme, bugüne kadar Türkiye dahil Avrupa konseyi üyesi 20 ülke tarafından onaylanmıştır.
Türkiye, Sözleşme'yi imzaya açıldığı 11 Mayıs 201 1 tarihinde imzalamış, 14 Mart 2012 tarihinde ise onaylanmıştır
SÖZLEŞMENİN AMACİ
Sözleşme'nin hedefinin kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetten arınmış bir Avrupa yaratmak olduğu belirtilmektedir. 6u, kadınlarla erkekler arasında hukuki ve fiili eşitliğini I] gerçekleştirilmesi ve kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılmasıyla mümkün olacaktır. Madde ll uyarınca, Sözleşme'nin amacı, kadınları her türlü şiddete karşı korumak kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak; kadına yönelik her türlü ayrımcılığın[2] ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak ve kadınları güçlendirme yolu da dahil olmak üzere kadınlarla erkekler arasında maddi (fiili) eşitliği sağlamak; ev içi şiddetin tüm mağdurlarının[3] ve kadına yönelik şiddet mağdurlarının korunması ve bunlara yardım edilmesi için kapsamlı çerçeve, politika ve önlemler geliştirmek; kadına yönelik şiddeti ve ev içi şiddeti ortadan kaldırma amacıyla uluslararası işbirliğini yaygınlaştırmak;kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin ortadan kaldırılması için bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesi maksadıyla kuruluşların ve kolluk kuvvetleri birimlerinin birbiriyle etkili bir biçimde işbirliği yapmalarına destek ve yardım sağlamaktır.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

A8T3

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28