Körfezexpres
29.Kasım.2019
Bu haber 269 defa okundu.

TEMA Vakfı kuruluşundan bugüne her Kasım ayında Erozyonla Mücadele Haftası Etkinlikleri düzenlenmekte, kuruluşunun 5.yılından itibaren Toprak Yürüyüşleri organize etmektedir.

Burhaniye TEMA Sorumluluğu olarak Toprak ve su ilişkisine dikkat çekmek ve Burhaniye'nin toprak dedesi Şevket Metin'i anma amacıyla düzenlediğimiz yürüyüşümüze tüm Doğa severleri bekliyoruz.
01122019 Pazar günü Kuvvayı milliye anıtında toplanarak Zeytinkent yanı tali yoldan Taylıeli köyüne yürüyüşümüz gerçekleşecektir. Köyden başlangıç noktasına dönüşümüz belediye otobüsüyle olacaktır.
TEMA Vakfı dan yapılan açıklamada “Toprak ve su yaşamın iki temel kaynağıdır. Bitkisel üretim ve gıda güvencesi için toprak ve suya birlikte ihtiyaç duyulur. Ancak bu iki doğal varlık, uygun koşullarda bir araya gelmediğinde erozyon sorunu ortaya çıkmaktadır. Yağışla toprağa düşen su eğimli arazilerde hızla akarak toprağı taşıyor. Eğer toprağın yüzeyi ağaç ve bitki örtüsü ile kaplı değilse akan su, toprağın en verimli olan üst kısmını da beraberinde götürüyor. Erozyonla toprağın en verimli kısmı olan üst toprak kaybediliyor. Toprağın verimliliği ve sunduğu hizmetler azalıyor. Zamanla üzerinde bitki tutunamaz hale geliyor. Tüm bunlar insanların ve diğer birçok canlının gıda ve su ihtiyacının karşılanması açısından büyük risk oluşturuyor. Toprağı koruyan uygulamalar, yağışlar nedeniyle toprağın taşınmasının yani erozyonun şiddetini azaltıyor. Bu bakımdan “Suyu düştüğü, toprağı oluştuğu yerde tut” diyerek alınması gereken önlemlere dikkat çekiyoruz


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

H2Z6

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28