Körfezexpres
26.Kasım.2019
Bu haber 231 defa okundu.

Vali Ersin Yazıcı, Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Ev Tipi Yoğurt Üretim Tesisi ile Doğal Oyuncak Yapımı Atölyelerinin açılış törenine katıldı.

Balıkesir'de meslek lisesi öğrencileri gıda laboratuvarında ürettiği yoğurt ve süt ürünlerini satışa çıkardı. Ürünler, doğal ve katkısız olmasının yanı sıra kalite ve güvenirliğiyle yoğun talep görmesi bekleniyor.
Balıkesir'in Altıeylül ilçesindeki Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, hayvansal ve doğal ürünler üretiyor.
Gıda laboratuvarında tamamen doğal ve katkısız yapılan bu ürünler, destek bekliyor.
OYUNCAKLAR HEM GÖZE HİTAP EDİYOR HEM DE BİR GELENEĞİ YANSITIYOR
Doğal oyuncak üretimine de başlayan Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, çocuk sağlığını korumak istiyor.
Çocuk sağlığını korumak için yapılan proje kapsamında birbirinden ilginç doğal oyuncaklar yapılıyor. Oyuncaklar arasında kamyonlar, mini evler ve zekâ geliştiren oyuncaklar da yer alıyor. Sağlıklı örgü dolgu oyuncak, sağlığa uygun kumaşlarla dolgu oyuncak, ham olarak şekillendirilmiş ahşap eğitici oyuncaklar, pamuklu çorap dolgu oyuncaklarını üretmek için gelen hammaddelerin kalıplarının çıkarılması, şekillendirilmesi, gereken oyuncakların boyanması, doldurulması ve süslemelerin yapılarak sağlıklı oyuncaklar üretiliyor. Bu işlem için kullanılacak teknikler arasında dikiş, örme, boyama, süsleme, çizme, bağlama teknikleri yer alıyor. Kendi tasarımları olan oyuncak modeline sahip olan öğrenciler, öğrenirken para kazanıyor.
DOĞAL VE AHŞAP OYUNCAKLAR, KÜLTÜR AKTARIMINI SAĞLIYOR
Günümüzde, geleneğin ve kültürün bir yansımasını sunan doğal oyuncaklar, bu alanda yetişen ustaların varlığıyla çeşitlenerek artmaya devam edecek. Ustasının ellerinden bin bir emekle ortaya çıkan doğal, ahşap oyuncakların bir kültür ve geleneği yansıtıyor olması, bu oyuncakların sadece çocuklara değil, yetişkinlere de hitap etmesini sağlıyor. Günümüzde, ahşap oyuncaklar her ne kadar çocuklar için üretilse de, var olan geleneklerin hatırlatılmasını açısından çocuklar ve yetişkinler arasında bir köprü görevi görüyor.
ADETA FABRİKA GİBİ ÜRETİM YAPACAK
Adeta fabrika gibi üretim yapacak lisede öğrenim gören öğrenciler de mesleki hayatı başlamadan önce tecrübe kazanıyor.
Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gıda Teknolojisi ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümleri ile projenin genel amacı olarak sağlıklı yaşamı destekleyen, güvenilir, hem lezzet hem sağlık prensibiyle hareket eden uzun süreli işbirlikleri ve geleneksel üretim yöntemlerini amaçlayan toplumla paylaşmayı odaklanan iyi bir yaşam hareketi olarak nitelendiriliyor.
GÜNEY MARMARA KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK VERDİ
Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından sağlanan mali destek ile kurulan gıda laboratuvarı ile üretimin her aşamasında okul bünyesinde yapılabilir olması üretim kalitesini arttırdığı gibi, öğrencilere de önemli katkılar sağlıyor. Güney Marmara Kalkınma Ajansı Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Altıeylül Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hayata geçirilen Geleceğim Sağlık Olsun Projesine verdiği destekler sonucunda mesleki eğitimin güçlendirilmesi ve bölgemiz sanayisine ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücü ihtiyacına katkı sağlandı.
İHTİYAÇ DUYULAN NİTELİKLİ ELEMANLAR BU OKULLARDA YETİŞİYOR
Vali Yazıcı programda yaptığı konuşmada, teknik ve mesleki liselerin önemine işaret ederek, bu liselerin iş kollarında ihtiyaç duyulan nitelikli elemanın yetişmesinde üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini söyledi.
Vali Yazıcı, Bu okulda çocuklarımız mesleki eğitimlerini tam olarak alıyor. Çalışma hayatına atıldıklarında da gördükleri eğitim sayesinde ne yapacaklarını bildikleri için başarılı oluyorlar. diye konuştu.
BU OKULLARA TÜRKİYE'NİN İHTİYACI VAR
Meslek liselerinin sektörlere büyük katkı sağladığını belirten Vali Yazıcı, Meslek lisesi mezunları hemen iş buluyor. Eğitimine devam etmek isteyenler yüksekokulda eğitimlerini sürdürüyor. Bu okullarımız, Türkiye'nin geleceğinde ve çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı, genç işgücü yetiştirilmesinde çok önemli olduğunu bir kere daha vurguluyorum. Meslek lisesi mezunlarına bu ülkenin çok ihtiyacı var. Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda mesleki ve teknik eğitimin kapsamını genişletmek ve niteliğini yükseltmek için çok büyük gayret göstermektedir. Kalifiye eleman yetiştirmek için de işletmelerle işbirliği çok önem arz ediyor.dedi.
MASLOW İHTİYAÇLAR HİYERARŞİSİ
Vali Ersin Yazıcı konuşmasının devamında, günümüzde tüketicilerin ihtiyaçlarını tam olarak anlayabilmenize ve karşılayabilmenize yardımcı olacak Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi'nden örnekler verdi:
Maslow'a göre bireyler yaşamlarında kendileri birtakım hedefler belirler ve bu doğrultuda yaşamlarını biçimlendirirler. Maslow tarafından belirtilen ve ihtiyaçlar kategorisinde ilk basamak olan bu fizyolojik ihtiyaçlar her bir birey için doğumla başlayıp yaşamın sonuna kadar karşılanması gereken temel ihtiyaçlardır. Sağlıklı yaşam herkesin istediği ama çoğunlukla çaba göstermediği bir konudur. Sağlıklı bir yaşam için herkesin üzerine düşen görevleri vardır ve bunları uygulamak çok önemlidir.
ÇALIŞMA, ÖZVERİ VE İNANÇ
Lise öğrencilerinin doğal oyuncaklar üretmesinin sevindirici olduğunu dile getiren Vali Ersin Yazıcı, Başarılı insanların öykülerini her zaman dinleyip ya da okumalıyız. Ve hepsinin temelinde çok sevmek, çalışma, özveri ve inanç olduğunu düşünüyorum. Geleceğimiz olan çocuklarımız için doğal oyuncaklar hazırlamamız lazım. Çevreye duyarlı ve çocukların sağlığını bozmayan oyuncak yapılması projesi ülkemizde gelişiyor. Milli Eğitim Bakanlığımız Türkiye'de 4 okulu doğal oyuncak üretiminde pilot il seçti. Balıkesir'de bu listenin başında. Yapılan çalışmaların tasarımını ve işçiliğini de kendileri yapan okul öğretmenlerini ve öğrencilerini bu başarılarından dolayı tebrik ediyorum. dedi.
Üretim tesislerinin açılış törenine Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Veysel Fidan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkan Vekili Hasan Yıldız, Hayırsever Fahri Kiraz, GMKA Yetkilileri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

Q7I2

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28