Körfezexpres
19.Kasım.2019
Bu haber 763 defa okundu.

Edremit Körfezinin en fazla zeytin ağacı olan Burhaniye Belediyesi yeni dönem zeytinlerin hasadını gerçekleştiriyor. Burhaniye Belediyesi ekipleri tarafından 35 gün süren çalışmalar sonucunda, hasat başlangıcından bu güne kadar Belediyeye ait yaklaşık 2250 ağaçtan toplamda 16 bin 200 kilo zeytinyağı üretildi. Hedef toplam da 20 ton yağ olarak belirlendi.

İlçe genelinde bulunan zeytinliklerin erken hasadını gerçekleştiren Burhaniye Belediyesi soğuk sıkım zeytinyağını da satışa hazırlıyor. Yağların satışını ise internet üzerinden ve Belediye stantlarından yapan Burhaniye Belediyesi imalat aşamasını da titizlikle sürdürüyor. TARİŞ Zeytinyağı fabrikalarında el değmeden 23-25 derece sıcaklıkta soğuk sıkım olarak işlenen zeytinyağı, özel olarak şişelenerek yakın zamanda sofralarda ki yerini alacak.
Burhaniye Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde çalışan 42 zeytin hasat emekçisini hasat yaparken ziyaret eden Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, katıldığı zeytin hasadında, işçilerden hasat hakkında bilgi aldı. İşçilerin günlük kişi başı 100 kilo (1 çuval) ortalamasının üzerinde bir hasat elde ettiklerini öğrenen Başkan Deveciler, zeytin emekçilerine teşekkür ederek, helva ikramında bulundu.
Zeytin hasadının Burhaniye’ye hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, bu sene ki mahsulün oldukça iyi olduğunu belirterek “erken hasat ve soğuk sıkım olarak yağımız daha da kaliteli. Ülke çapında damak tadı bakımından kendini kanıtlamış olan zeytinyağımız sofralarda vatandaşlarımızla buluşacak. Satışlarımız hasadımız bittikten sonra başlayacak” dedi.
Üretilen zeytinyağının ilk tadımı da yapan Başkan Deveciler, soğuk sıkım tabir edilen zeytinyağının oranlarının da standartların üzerinde kalitede olduğunu vurgulayarak, hasadın Burhaniye Belediyesi adına hayırlı olmasını söyledi.
Zeytinyağı satışının akabinde, zeytinyağı sabunu üretim ve satışının da yapıldığı Belediye’de zeytinyağı ve sabun almak isteyen vatandaşlar için https:www.burbelzeytin.com adresinden satışta kolaylıklar sunuluyor. Belediye Birimlerinin yanı sıra ülke genelinde fuarlara katılarak stantlar kuran Belediye buralardan da ilçe tanıtımını yaparak ayrıca yağ ve sabun satışlarını gerçekleştiriyor.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

E9W3

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28