Körfezexpres
30.Ekim.2019
Bu haber 311 defa okundu.

Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yıldönümü kutlamaları Burhaniye’de büyük bir coşku ile kutlanırken Burhaniyeliler bir kez daha Cumhuriyete sahip çıktılar.

Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları 28 Ekim Pazartesi günü Atatürk Anıtına Çelenk sunumuyla başladı. 29 Ekim Salı günü saat 09.30 da Burhaniye Kaymakamlığında kabulü ile başlayan kutlama programı saat 10.00 da Cumhuriyet Meydanında Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Mustafa Kıraç ve Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler halkın ve katılımcıların bayramını kutladılar. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.
Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner” Cumhuriyetimizin ilanının 96. yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramım kutluyor, sizleri löklerimin başında saygı ile selamlıyorum.
Kıymetli Burhaniyeliler,
Bilindiği gibi, Büyük Atatürk'ün önderliğinde, tüm imkânsızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Ve bu zafer, Cumhuriyetle taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet rejimi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur.
Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve bunun sorumluluğunu yüklemiştir.
Değerli Davetliler,
İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; O'nu modem dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır. Türk Milleti, modem dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tatmış; devletimiz, gelişen ve kalkman bir dünya devleti olmanın kıvancına erişmiştir.
Millet olarak, bugün bunun haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bunun içindir ki; Cumhuriyetimizin ilanının yıl dönümleri olan Cumhuriyet Bayramlarını her yıl tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutluyoruz.
Kıymetli Burhaniyeliler,
Ülkemizin, günümüz dünyasında daha fazla söz sahibi olabilmesi için dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmemiz, bizi tek millet, tek devlet, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye devam etmemiz gerekmektedir. Milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeliyi. Üzerinde bulunduğumuz coğrafya tarihin her döneminde politik, stratejik ekonomik cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle zorlu bir coğrafya olarak bilinmektedir. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz, gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır.
Sevgili Gençler, Sevgili öğrenciler;
Özetlemeye çalıştığım ve bir ferdi olmaktan iftihar ettiğimiz Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal ATATÜRK, 'Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yüceltecek sizlersiniz.' Sözü ile Cumhuriyetimizi gençliğe emanet etmiştir. Sizlerinde bu büyük emanetin değerini bileceğinize ve ülkemizin çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkması için gerekli çabayı, vatanseverliği ve sorumluluğu göstereceğinize inanıyorum. Sizlerin vatanına, milletine, manevi değerlerine bağlı, çağdaş ve hür düşünceli, eğitilmiş insanlar olarak yetiştirildiğinizi görmek bu milletin en büyük idealidir.
Kıymetli Burhaniyeliler
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, bu topraklan bize vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet ve şükran duygulan ile anıyorum. Şehitlerimize ve ebediyete intikal eden gazilerimize Allahtan rahmet diliyorum.
Hepinizi tekrar saygı ve sevgi ile selamlıyorum” dedi. Şiirlerin okunmasıyla devam eden Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ödül töreni halk oyunları gösterileri ve resmigeçit töreni ile tamamlandı. Bu yıl 96. Yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyet Bayramına vatandaşların büyük katılımı programın hazırlanması sunumu ile geçtiğimiz yıllarda kutlanan bütün bayramların en güzeli oldu. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında en çok göze çarpan ise yaşlılarımızın gözleri dolu dolu olarak izledikleri Cumhuriyet Bayramında şanlı Bayrağımız geçerken koltuk değneklerine rağmen ayağa kalkarak bayrağımız selamlamaları oldu. Cumhuriyet Bayramı gündüz kutlamaları sev kardeşim şarkısıyla sona erdi.Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

L9D3

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28