Körfezexpres
21.Ekim.2019
Bu haber 232 defa okundu.

19 Ekim Muhtarlar günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Emniyet Müdürü Mustafa Korkmaz, Jandarma Komutanı, Başkan yardımcıları Tamer Midilli, Murat Yazgan, Belediye Meclis üyeleri, siyasi Partilerin Başkan be Yöneticileri Daire Müdürleri ve sivil toplum örgütleri, geçmiş dönem mahalle muhtarları katıldılar. Tören Ören Muhtarı İlker Kurt’un çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşu ve istiklal marşını okunmasının akabinde Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı Ören Muhtarı İlker Kurt yaptı. İlker Kurt”Muhtarlar gününün kuruluş günü olan 19 EKİM 2015 tarihinde çıkarılan genelge ile muhtarlar günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Bugünde ihtarlar gününün 4. ncü yılını kutlamaktayız.
19 EKİM 1829 tarihinde 2. MAHMUT tarafından yayınlanan bir fermanla İSTANBUL-EYÜP ve GALATA kadılıklarında kurulan muhtarlık kurumu 190 yıllık bir tarihe sahiptir. Genel ve yerel sorunların ilgili kurumlara iletilmesinde köprü oynayan muhtarlık Osmanlıdan - Cumhuriyete taşınan Önemli bir yerel
Yönetim birimidir.
Yerel yönetimler, gerek demokratik hayatta oynadıkları roller, gerekse kamu hizmetlerinin halka sunulmasında ve erişiminde yüklendikleri fonksiyonlar sebebiyle yerel halkın yönetime katılmasının ilk aşamasıdır. Yerel yönetimlerin en küçük birimi de mahalle muhtarlarıdır.
Seçimle iş başına gelen kişiye muhtar denir. Muhtar kelime anlamıyla Türk toplumunun tarihsel ve geleneksel nitelikleriyle ortaya çıkmış bir kavramdır. Söz sahibi, seçilmiş, ihtiyar, eren anlamı da taşımaktadır.
Muhtarlar kamu görevlisi olup, kaymakama bağlıdırlar. 4541 sayılı muhtarlık kanununa göre görev yapmaktadırlar. Muhtarlara mevcut 76 değişik kanunda toplam 340 maddede görev verilmektedir.
Muhtarlarımızın; Kaymakamlık hizmetlerine göre-Belediye hizmetlerine göre- Adliye hizmetlerine göre-Askerlik hizmetlerine göre yapması gereken görevleri vardır. Bu görevleri canla başla 24 saat esasına göre yaparlar.
Muhtarlar devletin en uçtaki temsilcisidirler. Muhtarlarımız mahallesinde bulunan zor durumdaki vatandaşlarına devletin merhametli elini

uzatmaktadırlar. Muhtarlar, öncellikli vazifeleri bunlar olmakla beraber, mahallesinin gözü kulağı olup, mağdurları, yoksulları ve İhtiyaç sahiplerini tespit
etmek, onlara sahip çıkarak durumlarını İlgili makamlara bildirmektir.
Muhtarlar; mahalle halkının sevinenlerle beraber sevinerek, üzüntülü ve acılı halkının üzüntü ve acılarını paylaşarak daima mahalle sakinlerinin yanındadır.
Temsil ettiği gücü TÜRKİYE CUMHURİYETİNDEKİ mühründen alan bu kurum siyasallaşmamı; tek çözüm merkezidir. Demokrasinin kılcal damarları olan muhtarlar vatandaş ile devlet arasındaki köprüdür.
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN dediği gibi muhtar demokrasinin temel taşıdır.
Bu duygu ve düşüncelerimle görev yapmış olan muhtarlarımızı sevgiyle anıyorum. Ayrıca bugün aramızda olmayan bu kuruma hizmet etmiş ebediyete göç eden muhtarlarımızı da rahmet ve minnetle anıyorum ve tüm muhtarlarımızın 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.
Şiirlerin okunmasından sonra Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekipleri gösterilerini sunmasıyla tören sona erdi. Cumhuriyet Meydanında tamamlanan tören sonunda Burhaniye Belediyesi tarafından Ahmet Akın Kültür Merkezinde ki yemeğe katılan muhtarlar herkese teşekkür ettiler.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

X8P2

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28