Körfezexpres
18.Ekim.2019
Bu haber 214 defa okundu.

Ekoloji Birliği olarak, 26 Ekim 2019 Cumartesi günü Ankara’da “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR Diyoruz” adıyla bir miting düzenliyoruz.

Ülkenin her tarafında, siyasi iktidar tarafından uygulanan sermaye yanlısı enerji ve madencilik politikaları sonucu nükleer ve termik santraller, metalik madencilik projeleri, taş ocakları, balık çiftlikleri, hidroelektrik santraller, rüzgar enerji santralleri, jeotermal enerji santralleri nedeniyle büyük bir ekolojik yıkım yaşanmaktadır.

İklim krizine yol açan bu yıkımlara karşı verilen mücadeleler de hızla büyüyor. Ekoloji mücadelesinin emek ve demokrasi mücadelesi birleşerek büyümesi ülkemizde uygulanan talan ve yıkım politikalarını durduracaktır. Ülke genelinde yaşanan ekolojik sorunlara dikkat çekmek, yerel direnişleri Ankara’da buluşturarak yerelin sesini Ankara’ya duyurmak ve emek ve demokrasi güçleri ile dayanışmak mücadelemize ivme katacaktır.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin desteklediği ve organizasyonuna katıldığı mitingde;

• İklim Krizine yol açan tüm ekolojik yıkım ve talan projeleri ve faaliyetler ülkenin her yanında acilen durdurulsun, işletme ve arama ruhsatları iptal edilsin ve zarar gören tüm alanlar rehabilite edilsin,
• Bu yıkım ve talan projelerinin önünü açan başta Maden Yasası olmak üzere tüm ilgili mevzuat bir daha ekolojik yıkıma ve talana izin vermeyecek şekilde yeniden düzenlensin,
• Sermayeden, rantçılardan, talancılardan değil, halktan ve doğadan yana olan enerji ve maden politikası uygulansın diyeceğiz.

Kazdağları’ndan Cerattepe’ye, Efemçukuru’ndan Hasankeyf’e, Aydın Kızılcaköy’den Erzincan İliç’e, Muğla Yatağan’dan Munzur’a, Fatsa’dan Murat Dağı’na, İskenderun’dan Antalya Finike’ye, Elbistan’dan ODTÜ Kavaklık’a, Bartın’dan Sivas Bakırtepe’ye, Sinop’tan Akkuyu’ya kadar ülkenin her yanında mücadeleyi birleştirmek ve dayanışmak için tüm ekoloji örgütlerini, kadın örgütlerini, emek ve demokrasi örgütlerini, tüm diğer örgütleri ve halkımızı mitinge katılmaya davet ediyoruz.

26 Ekim’de, saat 12.00’de AKM Önünde buluşacak ve saat 14.00’de Tandoğan Meydanı’nda olacağız.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

U4M8

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28