Körfezexpres
10.Ekim.2019
Bu haber 152 defa okundu.

Eğitim- Sen Burhaniye Temsilciliği’nin organizasyonunda Emek ve Demokrasi Güçlerinin düzenlediği basın açıklaması ile 10 Ekim Ankara Gar Katliamı kınandı.

Saat 16.00’da Burhaniye Eğitim-Sen Temsilciliği önünde oluşturulan yürüyüş korteji sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Burhaniye Emek ve Demokrasi Güçleri Dönem Sözcüsü Eğitim-Sen Burhaniye Temsilcili Başkanı Mahmut Akgök basın açıklamasını okudu. Mahmut Akgök; “İŞİD barbarları tarafından gerçekleştirilen, Türkiye tarihinin en acımasız, en vahşi katliamlarından birisi olan 10 Ekim Ankara katliamı üzerinden 4yıl geçti. Türkiye’nin merkezinde, Ankara Garı’nda, binlerce polisin gözü önünde patlatılan bombalarla, arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı sevdiklerimizi kaybettik. 10 Ekim’de Türkiye’nin dört bir yanından sadece barış istemek için, kamu emekçilerinin, işçilerin, halkların barış özlemlerini haykırmak, geleceğe dair umutlarını yaşatmak , “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” demek için on binlerce insan Ankara’ya aktı.
Kadını erkeği, genci yaşlısı, barış türküleriyle birlikte halaya dururken patlattılar bombalarını. Ölüme karşı yaşamı savunanlar bir kez daha bombaların hedefi oldular. Elbette bu gözü dönmüş canilerin ve onların siyasi temsilcilerinin ne ilk katliamlarıydı, ne de son katliamı oldu. Ancak 10 Ekim Türkiye’nin gördüğü en büyük katliam olarak tarihin sayfalarına bir utanç olarak yazıldı.
Türkiye’nin göbeğinde, Ankara Garı’nın önünde, binlerce polisin gözü önünde 103 yoldaşımızı aldılar aramızdan. Canımızdan can gitti, yüreklerimiz dağlandı. Aradan 4 yıl geçmiş olmasına rağmen yüreğimizdeki acı, ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Ne acımızda, ne de öfkemizde en küçük bir azalma söz konusu olamaz. 10 Ekim katliamını planlayarak yapanlar da, önceden haber aldıkları halde hiçbir önlem almayıp, katillerin arkasındaki güçlerin ortaya çıkmasını engelleyenler de bellidir. Katiller tespit edilmiş ancak, katliamın yaşanmasında ihmali olanlar, katliamı önleyebilecekken, kılını kıpırdatmayanlar hala görevlerinin başındadır. Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu; 23 Ağustos’ta Sakarya’daki konuşmasında, “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olacaktır” demişti. Ahmet Davutoğlu’nun bahsettiği dönemde 5 Haziran Diyarbakır Katliamı, Suruç Katliamı, Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi, 10 Ekim Ankara Katliamı ve daha birçok vahşet yaşanmış, yüzlerce insan hayatını kaybetmiş, yüzlerce insan yaralanmıştır. Aradan ne kadar süre geçerse geçsin, 10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine, asıl sorumluların korunmasına ve yaşananların üzerinin örtülmesine asla izin vermeyeceğiz.
Dinleme kayıtlarına yansıyan saldırı planlarına, mitinglere yönelik canlı bomba eylemi istihbaratı yazışmalarına rağmen, kimlikleri bilinen IŞİD barbarlarının Ankara’nın göbeğinde gerçekleştirdiği katliamı adeta seyreden istihbarat birimlerine öfkemiz devam ediyor. Patlamaların hemen ardından yaralılara gaz bombalarıyla saldıran, ağır yaralı arkadaşlarımızı nefes alamaz hale getiren, alanda bulunan hekim arkadaşlarımızın yaralılara ilk yardımını geciktiren, patlama gecesi olay yerini TOMA’larla yıkayarak delilleri karartan emniyet yetkilerine öfkemiz devam ediyor.
Bu katliamda 103 canımızı katlettiler 500’ün üzerinde insanımızı organ kayıpları boyutunda yaraladılar. Burhaniye’den de 5 arkadaşımız bu katliamda çeşitli yerlerinden yaralandı. Bizler bu katliamı kınamak amacıyla burada basın açıklamaları yaptık, yaralılarımızı karşıladık. İşte katliamın gerçek faillerini yargılamayan kurumlar, bizleri bu katliamı protesto ettiğimiz için yargıladı. Bir çok arkadaşımızı hukuksuz bir biçimde cezalara çarptırdı. Bir kez daha bu meydandan haykırıyoruz; Korkmuyoruz, sinmiyoruz. Dünya durdukça iki elimiz yakanızda olacak. Adalet yerini bulana, gerçek sorumlular hak ettikleri biçimde cezalandırılıncaya kadar kararlı bir biçimde mücadelemiz sürecek.
Barış karanfillerimiz ve ailelerine verdiğimiz sözü 4.yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz.. barış özlemimiz yerine gelinceye kadar,mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir…gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız, affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız….. Burhaniye Emek ve Demokrasi Güçleri olarak 10 Ekim’de kaybettiğimiz yoldaşlarımızı saygı ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

U0N5

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28