Körfezexpres
8.Ekim.2019
Bu haber 170 defa okundu.

Burhaniye Demokrasi Bileşenleri, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı’nda “Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi” mitingi için toplananların arasında patlatılan bomba ile hayatını kaybedenleri bir kez daha anmak ve barış çağsı yapmak için 10 Ekim Perşembe günü Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak basın açıklaması yapacaklar.

Burhaniye Demokrasi Bileşenleri “ 10 Ekim 2015 te Türkiye’nin dört bir yanından sadece barış istemek için, kamu emekçilerinin, işçilerin, halkların barış özlemlerini haykırmak, geleceğe dair umutlarını yaşatmak için, “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” demek için on binlerce insan Ankara’ya aktı.
SAVAŞA HAYIR, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ
Kadını erkeği, genci yaşlısı, barış türküleriyle birlikte halaya dururken patlattılar bombalarını. Ölüme karşı yaşamı savunanlar bir kez daha bombaların hedefi oldular. Elbette bu gözü dönmüş canilerin ve onların siyasi temsilcilerinin ne ilk katliamlarıydı, ne de son katliamı oldu. Ancak 10 Ekim Katliamı Türkiye’nin siyasi tarihinin gördüğü en büyük katliam olarak insanlık tarihinin sayfalarına bir utanç olarak yazıldı.
FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA
Türkiye’nin göbeğinde, Ankara Garı’nın önünde, binlerce polisin gözü önünde canlarımızı, 102 yoldaşımızı aldılar aramızdan. Canımızdan can gitti, yüreklerimiz dağlandı. Aradan iki yıl geçmiş olmasına rağmen kalbimizdeki acı, yüreğimizdeki sancı ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Ne acımızda, ne de öfkemizde en küçük bir azalma söz konusu değil. Hatta bu iki yılda egemenlerin katliam konusundaki tutumları, görülen mahkemenin gerçek failleri yargılamaktan sürekli kaçınmak için yaptıkları, katliamı aydınlatıp yeni katliamların önünü almak yerine adeta yeni katliamlar için cesaretlendirici yetkili açıklamaları, öfkemizi sürekli artırıyor.
SUSMA SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK
Acımız çok büyük ve tarifsizdir. Türkiye’nin en kanlı katliamlarından birisi olan 10 Ekim katliamının insani değerlerini yitirmemiş milyonlarca insanın yüreklerini yaktığını, içini acıttığını biliyoruz. Bu vahşi katliam, başta hayatını kaybedenlerin yakınları olmak üzere, çoğumuzun üzerinden uzun süre atamayacağı kadar acı ve derin izler bırakırken, Ankara katliamında hayatını kaybedenleri anmak isteyenlere saldıracak kadar acımasız olanların kimin tarafında olduğunu bir kez daha gördük.
10 Ekim katliamını planlayarak yapanlar da, önceden haber aldıkları halde hiçbir önlem almayıp, katillerin arkasındaki güçlerin ortaya çıkmasını engelleyenler de bellidir. Katiller tespit edilmiş ancak, katliamın yaşanmasında ihmali olanlar, katliamı önleyebilecekken, kılını kıpırdatmayanlar hala görevlerinin başındadır. Aradan ne kadar süre geçerse geçsin, 10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine, asıl sorumluların korunmasına ve yaşananların üzerinin örtülmesine asla izin vermeyeceğiz.
Dinleme kayıtlarına yansıyan saldırı planlarına, mitinglere yönelik canlı bomba eylemi istihbaratı yazışmalarına rağmen, kimlikleri bilinen IŞİD militanlarının Ankara’nın göbeğinde gerçekleştirdiği katliamı adeta seyreden istihbarat birimlerine öfkemiz devam ediyor.
Patlamaların hemen ardından yaralılara gaz bombalarıyla saldıran, ağır yaralı arkadaşlarımızı nefes alamaz hale getiren, alanda bulunan hekim arkadaşlarımızın yaralılara ilk yardımını geciktiren, patlama gecesi olay yerini TOMA’larla yıkayarak delilleri karartan emniyet yetkilerine öfkemiz devam ediyor.
Müfettiş raporlarına ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen, olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargılanması talebini görmezden gelen mahkeme heyetine öfkemiz devam ediyor.
GÜN GELECEK, DEVRAN DÖNECEK, KATİLLER HALKA HESAP VERECEK
Yoldaşlarımızı kaybetmiş olmamız, onların inandıkları değerleri, uğruna canlarını verdikleri barışı kazanmak için mücadele görevi artık bizlerin, hepimizin omuzlarındadır. Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin, acımızın sıcaklığı asla azalmayacaktır.
Bu katliamda 102 canımızı katlettiler 600’ün üzerinde insanımızı organ kayıpları boyutunda yaraladılar. Burhaniye’den de 5 arkadaşımız bu katliamda çeşitli yerlerinden yaralandı. Bizler bu katliamı kınamak amacıyla burada iki yıl önce basın açıklamaları yaptık, yaralılarımızı karşıladık. İşte katliamın gerçek faillerini yargılamayan kurumlar, bizleri bu katliamı protesto ettiğimiz için yargıladı. 6 arkadaşımızı hukuksuz bir biçimde cezalara çarptırdı. Bir kez daha bu meydandan haykırıyoruz; Korkmuyoruz, sinmiyoruz. Dünya durdukça iki elimiz yakanızda olacak. Adalet yerini bulana, gerçek sorumlular hak ettikleri biçimde cezalandırılıncaya kadar kararlı bir biçimde mücadelemiz sürecek.
HAK, HUKUK, ADALET
10 Ekim Ankara katliamının yıldönümünde, yoldaşlarımıza verdiğimiz sözü tutacağımıza, darbeci zihniyetin izinden gidenlere inat, emek, barış ve demokrasi mücadelemizi daha da ileri taşıyacağımıza söz veriyoruz.
DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ
Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.
Burhaniye Emek ve Demokrasi Güçleri olarak 10 Ekim’de kaybettiğimiz yoldaşlarımızı saygı ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.
Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

O4G8

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28