Körfezexpres
20.Eylül.2019
Bu haber 217 defa okundu.

19 Eylül Gaziler günü Burhaniye Cumhuriyet Meydanında çelenklerin sunumu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemi belirten konuşmayı Muharip Gazi Nurettin Çınar Yaptı. Gazi Nurettin Çınar” Sakarya meydan muharebesinin kazanılmasın, müteakip 19 Eylül 1921 de TBMM'ce Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e Mareşallik rütbesi ile gazilik unvanı verilmiştir.
T.B.M.M Tarafından 2002 de çıkartılan 153 sayılı yasa ile 19 Eylül gaziler günü olarak kabul edilmiştir.
19 Eylül gaziler günü aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bekası yolunda muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakâr ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür.
Gaziler gününü kutlamanın gururu ve heyecanı içerisindeyiz.
19 Eylül tarihi aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsında Türkün kahramanlık ve cesaretinin taçlandığı bir gündür.
Sakarya meydan muharebesi türkün ateşle imtihanı ve Anadolu halkının ölüm kalım mücadelesi olmuştur. Bu mücadele kayıp edilmiş olsaydı sömürgecilerin Anadolu'yu paylaşma planı Sevr gerçekleştirilecek böylece Anadolu'da Türk varlığı sona erecekti.
Atatürk ve silah arkadaşları milletimize böyle bir karanlık tablo yaşatmadılar.
Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Anadolu toprağı çetin bir coğrafyadır uzun süre Türk milletine nasip olmuştur. Türk milleti asırlardır, Anadolu da kendi gücü, azim ve iradesiyle hür ve bağımsız olarak varlığını sürdürmektedir. Eminiz ki Türk milletinin varlığı sonsuza dek var olacaktır.
Ulusumuzun Tarihinde şehitlik ve Gazilik onuru vardır. Her Türk bu onura kavuşmak için ulusu, yurdu, bayrağı ve kutsal değerleri için kurtuluş savaşımızla Türkiye Cumhuriyetinin var oluş mücadelesinde 1951 de Güney Kore Cumhuriyetinin var oluş mücadelesinde 1974 de Kıbrıs Barış harekatı ile Kıbrıs’ta ki soydaşlarımızı Rumların baskı ve zulmünden kurtararak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin var oluş mücadelesinde binlerce şehit verip, şehitlerimiz' inde Şahadetine şahit olup gazi olmuşlardır.
Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış gazi onurlanmış askerdir.
Başta Gazi Mustafa kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin Ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğiliyor, hayattaki gazilerimize de mutlu yaşamlar diliyorum” dedi. Konuşmanın akabinde öğrenciler günün anlam ve önemine dair şiirlerini okudular. Burhaniye Belediyesi Gençlik merkezinin halk oyunları gösterileri sonrası kutlama programı sona erdi.
19 Eylül Gaziler günü kutlama programına Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Belediye Başkanvekili Mehmet Çakır, Garnizon Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanlı Komutanları, CHP, İYİ Parti, MHP ilçe Başkan ve yöneticileri, Belediye Meclis üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

U2M7

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28