Körfezexpres
17.Eylül.2019
Bu haber 122 defa okundu.

Vali Ersin Yazıcı, Ahilik Haftası kutlama etkinliklerine katıldı.

Ahi Evran Haftası etkinlikleri kapsamında Balıkesir Esnaf Odaları Birliği (BESOB) bir dizi etkinlik yaptı.
16–22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında esnaf temsilcileri ve protokol üyeleri Mehteran eşliğinde, Hükümet, Milli Kuvvetler, Zağnos Paşa Caddelerini yürüyerek, Zağnos Paşa Meydanı'na geldi.
Ahilik haftasının kutlandığı Zağnos Paşa Meydanı'ndaki törende ilk olarak Diriliş Mehteranı verdiği konserle izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı, milli duyguları coşturdu.
Törende, Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Ahilik kültüründen asla vazgeçilemeyeceğini dile getiren Balıkesir Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, İyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin yardım severliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olan Ahilik, ahlak, eğitim, bilim, teşkilatlanma, kalite, standart, üretici – tüketici ilişkisi, denetim ve bunun gibi, konularda yaşadığı dönemin toplumsal yapısını düzenlemiş ve yeterli olmuş bir sistemdir. dedi.
GEREKLİ KARARLILIĞI GÖSTERMEYE DAİMA HAZIRIZ
Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Ersin Yazıcı da, Ben de bir esnaf çocuğuyum. Dolayısıyla sizlerin duygularınızı çok yakından bilirim. Esnafımızın, ülkemiz ekonomisi ve toplumsal barış açısından üstlendikleri görev elbette ki çok önemli. Bizler, siz değerli esnafımızın yaşadıkları sıkıntıları çözümlemek için gerekli kararlılığı göstermeye daima hazırız. Allah, Devletimize milletimize zeval vermesin. Ben esnaf çocuğuyum ve bugün Balıkesir'in valisiyim ve bir esnaf çocuğu olarak gurur duyuyorum. Onun için hakikaten esnaflığın ne olduğunu hangi birikimlerde hangi güzel davranışlarda hangi güven ilişkileri ile belirli bir noktaya geldiğini ve insanlarımıza getirdiği hangi güzelliklerin kazandırıldığını yaşamış birisi olarak ayrı bir heyecan duyuyorum.dedi.
AHİLİK, KARDEŞLİK, CÖMERTLİK VE YARDIMSEVERLİKTİR
Ahilik geleneğinin asırlarca devam etmesini dileyen Vali Yazıcı, Hepimizin tek gayesi insanoğlunun mutluluğudur. Ahiliğin temelinde insan var. Ahilik teşkilatımız her ne kadar esnafımızın iş yapma, örgütlenme şeklinde dar algılansa da, Ahilik teşkilatı aslında çok doğru bir kültürdür. Sadece bir meslek mensubunun teşkilatlanma ve örgütlenme şeklinin çok ama çok ötesinde bir kültürdür. Ahilik felsefesi, ticarette ve sosyal hayatta doğruluğu, kaliteli üretimi, tüketiciye saygıyı ve iyi ahlakı ilke edinir. Ahilik, bahsedildiği üzere kardeşlik ve diğer bir manasıyla da cömertlik ve yardımseverlik demektir. Geçmişimizden bugüne kadar gelen bir kültür haline gelmiştir. Bu kültürü devam ettirmek ve yaşatmak da bizlere düşüyor.dedi.
YILIN ESNAFLARI
Protokol konuşmalarının ardından, Balıkesir Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği'nin seçtiği yılın çırak, kalfa ve Ahisi ödül törenine geçildi. Yılın çırağı seçilen Gül Sena Burma'ya plaketini Balıkesir İl Ticaret Müdürü Nuray Paköz, yılın kalfası Doğan Onbaşı'ya plaketini BESOB Başkanı Fehmi Erdem, Yılın Ahisi seçilen Kamil İçen'e ise plaketi Vali Ersin Yazıcı tarafından verildi.
Zağnos Paşa Meydanı'nda düzenlenen programa Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Ahmet Akın, Fikret Şahin, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ticaret İl Müdürü Nuray Paköz, Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, şehir esnafı, kamu kurum temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

Z4R9

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28