Körfezexpres
9.Eylül.2019
Bu haber 187 defa okundu.

Burhaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü kutlamalarına vatandaşlar ilgisi yok denecek kadar az oldu.

Sabah saat 10.30 da Atatürk anıtına çelenkler konmasıyla başlayan kurtuluş yöreni saygı ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti . Kaymakam Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Topçu Binbaşı Mustafa Kıraç ve Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler halkın ve törene katılanların bayramlarını kutladılar. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler yaptı.
Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler “Sayın kaymakamım, sayın garnizon komutanım, siyasi partilerin temsilcileri, meclis üyelerim, değerli basın mensupları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve çok değerli Burhaniyeli hemşehrilerim;
Bugün 8 Eylül, bu topraklar üzerinde kirli hesaplar yapan emperyalist güçlere ve onların işbirlikçilerine unutamayacakları bir ders verdiğimiz gündür. Bir yandan siyasi emelleri için Osmanlı'dan kalan mirası paylaşmak isteyen aç gözlülere, bir yandan asırlar boyu devam eden intikam hırsları ile saldıranlara, diğer yandan ise yayılmacı ve sömürgeci devletler ve geri plandaki işbirlikçilere Anadolu'yu ve Türklüğü silmek veya en azından sindirmek azminde olanlara en güzel cevabı verdiğimiz gündür.
Bugün Samsun'da yakılan özgürlük ateşinin, Erzurum'da Amasya'da, Sivas'ta, karış karış tüm Anadolu'da tutuştuğu ve ölürsem şehit, kalırsam gazi diyenlerin bedenini süngünün üstüne attıkları gündür.
Bugün Burhaniye'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yılını kutluyoruz. İlçemiz kurtuluş savaşında kuvayi milliyenin karargahı olarak tarihimizin şanlı sayfalarına onurla adını yazdırmıştır. Milli mücadelede ayrı bir yeri vardır. Bu mücadelede Burhaniye halkı ve efeleri yiğitçe savaştı. Burhaniye müdafaa-i hukuk u milliye cemiyeti ve redd i ilhak cemiyeti cephelerin kurulması ve idare edilmesinde önemli görevler üstlenmiştir. Müderris hoca Şükrü efendi, Mehmet Cavit bey, Ali Galip bey, Bekir Sıtkı bey, Saib hoca, köprülü Hamdi bey cephede yiğitçe sav aşmışlard1r.bu bölgede ilk kurşunu atma şerefini Burhaniyeliler taşımaktadır. İlk kurşun düzenli askeri birlikler adına Ali Çetinkaya komutasındaki Burhaniyeli kuvayi milliye birliklerinden gelmiştir. Borazan çavuş cephede onurlu bir onbaşımızdır;yunan askerini caminin minaresinden gözlemiş ve düşmanı gördüğünde hücum borularını çalarak hem halkı uykusundan uyandırmış hem de düşmanın geri çekilmesini sağlamıştır.Burhaniye hükümet tabibi nail emin bey askerlerimiz için ilkyardım hastanesini kurmuştur.29 haziran 1920 yılında yunan işgaline uğrayan Burhaniye'miz 8 Eylül 1922'de işgalden kurtulmuştur. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde milletimizin üstün mücadelesi sayesinde ilçemiz özgürlüğüne kavuşmuştur.
Zafer kazanmış bir komutan olarak yurtta barış dünyada barış sözleriyle barışın vazgeçilmezliğini haykıran Atatürk, zaferle taçlanan kurtuluş savaşı sonunda başardınız paşam diyenlere asıl mücadele şimdi başlıyor sözleriyle o karşılık vererek Türk ulusunun aydınlanma sürecini başlatmıştır.
Değerli hemşehrilerim, geçmişimizden aldığımız güçle geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyoruz. 97 yıl önce topla tüfekle canımızı ortaya koyarak verdiğimiz bağımsızlık mücadelesini bugün ilimde bilimde Türk milletine yakışır şekilde vermeliyiz. Atalarımızın bize emanet ettiği tam bağımsız, ilerici, laik cumhuriyeti ilelebet yaşatma ülküsü. Bizlerin ödevidir
Başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi kahraman gazilerimizi minnet rahmet ve saygıyla anıyorum, tüm hemşehrilerimin bu mutlu gününü büyük bir gururla kutluyorum” dedi. Konuşmanın ardından iki öğrenci kurtuluş şiirlerini okumalarının akabinde Burhaniye Belediyesi Gençli Merkezi ekipleri halk oyunlarını sergilediler. Kurtuluş töreni araçların kortej geçişleri ile sona erdi.

Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

B4T9

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28