Körfezexpres
3.Eylül.2019
Bu haber 224 defa okundu.

Burhaniye Kent Konseyi, geçtiğimiz günlerde yaptığı altın madenleri ile ilgili toplantısı sonrasında bir bildirge yayımladı.

Burhaniye Kent Konseyi tarafından yayınlanan sonuç bildirgesinde; “Unutmayalım ki geçmişte de yöremizde Havran Küçükdere altın madeninin siyanürle işlenmesi o yıllarda iptal edilmiştir. Maden cevheri çıkarılması devam etmiş ancak işlenmesi ve altına dönüştürülmesi Bergama Ovacık'ta yapılmıştır.
Küçükdere’deki mücadelede başarı sivil toplum örgütlerinin mücadelesinin yanında körfez belediyeler birliğinin çeşitli partilere mensup 16 belediye başkanının ve o günkü milletvekili hemşerimiz Melih Pabuçcuoğlu'nun gayretleri ile olmuştur. Bunun yanında müthiş bir hukuki mücadele yapılmış, zamanında yapılan müdahaleler ve itirazlarla maden şirketlerinin direnci kırılmıştır.
Bu mücadele o kadar büyük olmuştur ki o gün mücadele eden birçok insan casuslukla suçlanmış ve haklarında dava açılmıştır.
Tehlike büyük: İvrindi Karadere madeninin bulunduğu bölge l.derece deprem kuşağı üzerindedir. Olası bir depremde atık barajının yıkılması, yırtılması sonucu siyanürün yer altı su kaynaklarına ulaşabileceği gibi çok yakında yapımı başlanan Karadere reşit barajına siyanür havuzunun yanından geçen dereler vasıtası ile ulaşacaktır. Tesisin 2 km yakınındaki düdüklü memba suyu etkilenecek şehrimizin çeşitli yerlerindeki 50 civarındaki çeşmeden siyanürlü su akacaktır.
Tehlike büyük: Bu kaynak suyu şehrimizde düdüklü içme suyu şişeleme tesislerinde ambalajlanarak piyasaya sürülmektedir. Burhaniye belediyemizde bu tesisimizden milyonlarca gelir elde etmektedir.
Bu tesiste çalışan işçilerin suyun tüketim merkezlerine nakliyesi olamayacak dolayısı ile yöremiz büyük bir gelir kaybına uğrayacaktır.
Maden birkaç yıl içinde bitecek ama suyumuz, ormanlarımız, endemik bitkilerimiz yüzyıllarca geri gelmeyecektir.
Tehlike büyük: Siyanürlü su tehlikesi ile siyanür bulaşma ihtimali yüksek meyveler bulunduğu bir ortamda yetiştirdiğimiz meyve ve sebzelerin hiçbir değeri kalmayacaktır. Siyanürlü bir havanın solunduğu yerde yani yöremizde turizm de olamaz.
Tehlike büyük: Bu tesis geçmiş günlerde gündeme gelen Çanakkale kirazlı altın madeni tesislerinden 250 hektar daha büyük bir alanı kaplamaktadır.
Tehlike büyük: Siyanür havuzlarının yırtılması veya barajın yıkılmasının dünyadaki örnekleri çoktur.
Yarattığı felakette herkes tarafından bilinmektedir. Dünya üzerinde geçtiğimiz 25 yılda 30dan fazla büyük siyanür ile ilgili kaza meydana gelmiştir.
Dünyanın en büyük siyanür felaketleri: Ağustos 1995 Guyama, Ocak 2000 Romanya Bariyamare'de, (Tuna Nehrinde) 16 Mayıs 2002’de Nevada da (ABD), Ocak 2003'te Honduras’ta, Haziran 2005’te Lahos'ta, 19 Haziran 2006’da Gana’da meydana gelmiştir. Bu kazalarda birçok insan, hayvan ve doğa tahrip olmuştur. Bu mücadeleyi sürdüreceğiz bunun için sivil toplum ile siyasi partilerimizle en önemlisi yerel yönetimimiz ile birlikte Madra için el ele çalışacağız” denildi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

V0N5

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28