Körfezexpres
2.Eylül.2019
Bu haber 181 defa okundu.

Burhaniye Demokrasi Bileşenleri tarafından organize edilen Dünya Barış günü Cumhuriyet Meydanında okunan şiirler ve yapılan basın açıklaması ile kutlandı.

Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklamasında; İkinci Dünya Savaşı diye bilinen ikinci büyük emperyalist paylaşım savaşı, 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya'yı işgaliyle başladı. Ardında 52 milyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını hale gelmiş kentler ile acı ve gözyaşları bıraktı, insanlık tarihinin en acımasız, en kanlı ve en kirli emperyalist paylaşım savaşının başladığı gün 1 EYLÜL Dünya Barış günü olarak kabul edildi. 1 EYLÜL de hepimizin hayalleri var. Barışı, kardeşçe ve özgürce yaşamayı hayal ediyoruz. Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Arap'ı, Ermeni'si, Rum'u, Pomak'ı, Ezidi'si, Süryani'si, Gürcü'sü, Roman'ı her milliyetten; kadın, erkek, LGBTİ bireyi her cinsiyetten; genç, yaşlı her yaştan; Müslüman, Hıristiyan, Yahudi, Sünni, Alevi her inançtan ve inançsız insan bu hayali düşlüyoruz.,
1 Eylül, bu hayali alanlarda hep birlikte ve daha yüksek sesle dile getirildiği gündür.
1 Eylül birilerinin kanlı, kirli hesapları uğruna her gün yüzlerce insanın öldürüldüğü ülkemizde ve Ortadoğu coğrafyasında akan kan dursun demenin günüdür.
1 Eylül, ülkemizde ve dünyanın her köşesinde ölen ve öldürülen insanlarımızın hesabı sorulsun demenin günüdür.
1 Eylül demokratik hak ve özgürlük taleplerini dillendirmenin, barış yolunun demokratikleşmeden geçtiğini haykırmanın günüdür.
Bir kez daha tekrarlıyoruz. ABD ve Emperyalist güçlerin işgal ettiği bölgelerde kendi çıkartan için demokrasi, barış, özgürlük adına bu politikalara devam etmeleri, daha fazla kan ve gözyaşını da beraberinde getirecektir Bağımsız, barış ve özgürlükten yana tavır koyan tüm güçlerin ortadaki . oyunu fark edip her fırsatta ve Her platformda bu aşağılık politikaları deşifre etmeleri gerekmektedir. ^Biz barış içinde, sermayenin değil, emeğin, özgürlüğün ve insanlığın en büyük değer olduğu bir
Biz, bütün dünyada ekilen nefret tohumlarına, halklar arasında yaratılan düşmanlığa karşı barış
istiyoruz, bölge halklarıyla dostluk ve kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz.
Biz, şiddet ve baskı politikalarında ısrar edenlerin, barışın kalıcı hale getirilmesinden, iç ve dış politikada gerilim yaratmaktan medet umanların, yasal düzenlemelerdeki gelişmeleri bile hayata geçirmeyenlerin barışın önünde en büyük engel olduğunu biliyoruz.
Bu ülkeyi kayyum utancından hep beraber kurtaracağız', işte 31 Mart’a yaptığıma budur. Bunu içine sindiremeyenler, birçok belediye başkanımızın mazbatasını vermeyerek irademizi gasp etmeye başladılar, İstanbul seçimlerinde elde ettiğimiz zaferi içine sindiremeyenler, Diyarbakır, Mardin ve Van'a kayyum atadılar. Bunu kabul etmiyoruz. Bir an önce bu karar geri çekilmeli, arkadaşlarımız görevlerine iade edilmeli.
Diyorlar ki 'Halkın kaynaklarını, belediyelerin kaynaklarını çarçur ediyorlar. Bu güne kadar onca yıl belediyelerde iktidarda kaldık. Bir kuruş yolsuzluk yoktur. Onca belediye incelemeye alındı, onca müfettiş ve Sayıştay geldi, bir kuruş yolsuzluk bulamadı. Bu yalanlan teşhir etmeliyiz.
Şimdi demokratik siyasetten yana insiyatif alma zamanıdır. Şimdi gelin bu hak gaspçılarına, bu çirkin siyasete karşı yan yana duralım.
Şimdi, tüm demokrasi güçleri. Meclis içindeki ve dışındaki tüm muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla dayanışma günüdür.. Barışın yolu da bu kirli siyasetten kurtulmaktan geçer..
1 Eylül Dünya Ban; Günü Ülkemize ve tüm Dünya ya Kutlu Olsun.
Savaşlar Dursun Hiç kimse Ağlamasın denildi.Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

T6L1

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28