Körfezexpres
28.Ağustos.2019
Bu haber 307 defa okundu.

Burhaniye’de Burhaniye Çevre Platformu, Burhaniye Belediyesi, Burhaniye Kent Konseyi, Ege Ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği, Tema Vakfı, Öykü Atölyesi, Alevi Kültür Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim-İş Burhaniye Temsilciliği, Eğitim-Sen Burhaniye Temsilciliği, Disk Emekli Sen, DiskGenel İş, Tüm Emekli Sen, Cumhuriyet Halk Partisi Burhaniye İlçe Başkanlığı, Emek Partisi Burhaniye İlçe Başkanlığı, Halkların Demokratik Partisi Burhaniye İlçe Başkanlığı, İyi Parti Burhaniye İlçe Başkanlığı, Özgürlük Ve Dayanışma Partisi Burhaniye İlçe Başkanlığı Ortak çağrıların Madra Dağında ki maden için yaptılar.

Yapılan yazılı açıklamada ;Balıkesir’in İvrindi, Burhaniye ilçeleri sınırlarında ve Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde faaliyet gösteren Nurol Holding’e ait TÜMAD Madencilik 2012 yılında ruhsatını almış ve sondaj çalışmalarına başlamıştır. 2017 de Lapseki’de, 2019 Temmuz ayından itibaren de İvrindi’deki tesislerinde siyanürle altın ayrıştırma faaliyetlerini sürdürmektedir.
Burhaniye’nin ve toplamda tüm Edremit Körfezi’nin en yakıcı ve en hayati sorunu Burhaniyeİvrindi sınırındaki TÜMAD altın madenciliğinin üretime geçmesiyle ekolojik kirlenme Karadere, Korucaoluk ve Yaylacık köyleriyle sınırlı kalmayacak, Burhaniye’nin ve hatta körfezin tamamı bu kirlilikten nasibini alacaktır.
Bundan böyle, madenin yaptığı ayrıştırma işlemleri esnasında kullanacağı siyanür ve yüzeye çıkan diğer ağır metaller bölgedeki tüm yer altı sularına ve Burhaniye’nin su kaynağı olan Düdüklü suyuna karışacaktır.
Kırma, eleme ve diğer süreçlerde ise yine siyanür, arsenik gibi ağır metaller havaya ve toprağa karışacaktır.
Arazi örtüsünü sıyırma ve alandaki hafriyat sırasında ortaya çıkan tozuma nedeniyle zararları gözle görünür biçimde hissedilen TÜMAD İVRİNDİ-BURHANİYE altın madendi, sadece doğa katliamına neden olmakla kalmayacak, yakın bir gelecekte yukarıda saydığımız nedenlerle ciddi bir halk sağlığı problemine neden olacaktır.
Bu nedenle, 31 Temmuz - 4 Ağustos tarihleri arasında Burhaniye 1. Kitap Fuarı’ndaki standımızda ve 23-24-25 Ağustos tarihleri arasında 30. Burhaniye – Ören Turizm Kültür Sanat Festivali’nde açtığımız stantlarda topladığımız 6.000 İmza ile halk TÜMAD İVRİNDİ altın madeninin ruhsatının iptal edilmesini istediğini göstermiştir.
Şimdi sıra yerel yönetimiyle, siyasi partileriyle, sivil toplum örgütleriyle birlikte tüm Burhaniye’nin güçlü bir sesle, güçlü bir kampanya ile eyleme geçmesindedir.
Çanakkale Kirazlı’da faaliyet gösteren Alamos Gold’a gösterilen tepki bize öğretmiştir ki, topyekun ses çıkarmalıyız. Topyekün itiraz etmeliyiz. Bizler Burhaniye’ye, Burhaniye ise evlatlarına bunu borçludur. Bu bir davettir denildi.


İMZACILAR
BURHANİYE ÇEVRE PLATFORMU BURHANİYE BELEDİYESİ BURHANİYE KENT KONSEYİ EGE VE MARMARA ÇEVRE BELEDİYELER BİRLİĞİ TEMA VAKFI ÖYKÜ ATÖLYESİ ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ EĞİTİM-İŞ BURHANİYE TEMSİLCİLİĞİ EĞİTİM-SEN BURHANİYE TEMSİLCİLİĞİ DİSK EMEKLİ SEN DİSKGENEL İŞ TÜM EMEKLİ SEN CUMHURİYET HALK PARTİSİ BURHANİYE İLÇE BAŞKANLIĞI EMEK PARTİSİ BURHANİYE İLÇE BAŞKANLIĞI HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ BURHANİYE İLÇE BAŞKANLIĞI İYİ PARTİ BURHANİYE İLÇE BAŞKANIĞI ÖZGÜRLÜK VE DAYANIŞMA PARTİSİ BURHANİYE İLÇE BAŞKANLIĞI


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

I2A6

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28