Körfezexpres
25.Ağustos.2019
Bu haber 210 defa okundu.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof.Dr. Ayşe Yüksel, Burhaniye’de festivalin konuğu oldu. Prof Dr. Ayşe Yüksel, ÇYDD önceki Genel Başkanı Türkan Saylan ile birlikte geçirdiği zamanları dinleyicileri ile paylaştı.

30. Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivaline katılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Burhaniye’de ÇYDD gönüllüleri ile bir araya geldi. Ören’de bir cafe de yapılan söyleşiye çok sayıda vatandaş katılırken, önceki Genel Başkan Türkan Saylan ile yaşadıkları hayatlarından kesitler sundu. Emekli öğretmen Deniz Kasapoğlu’nun sunumunu yaptığı söyleşide Prof Dr. Ayşe Yüksel, “ ben Burhaniye’ye ilk kez 2008 yılında geldim. Çok muhteşem bir yer. Burhaniye ÇYDD yönetimi beni davet ettiklerinde hiç düşünmeden gelirim” dedim. Yüksel konuşmasına şu şekilde başladı. Öncelikle burada vurgulamak istediğim, “ Bu ülkede yaşayan her laik kadının bu ülkeye borcu vardır. Bizler borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Bu ülkede biz hep olumsuz şeyler duyuyoruz. Örneklersek, orman yangınları, kadın cinayetleri, ekonomik karamsarlık gibi” dedi. Prof.Dr. Ayşe Yüksel, “Ben İstanbul Üniversitesi Florance Nigtingale Hemşirelik Yüksek Okulu’nda 1979 yılında mezun oldum. 1980-2001 yılları arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde, Prof. Dr. Türkan Saylan ile çalıştım. Aynı zamanda, 1983- 1991 yılları arasında, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde, Halk Sağlığı alanında yüksek lisans ve doktora yaptım. Halk Sağlığı alanında, 1995 yılında doçent, 2001 yılında profesör oldum. 2001-2016 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı, 2003-2007 yılları arasında da Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yaptım. 1995 yılında ÇYDD Bakırköy Şubesi’ne üye oldum. Bu tarihten önce ÇYDD üyesi değildim. Şubede Sağlık Komisyonunun kurulmasında ve okullarda sağlık taramalarında görev aldım.1998 yılında, ÇYDD Küçükçekmece Şubesi’ni kurucu üyeliğini üstlendim. 1999-2001 yılları arasında Küçükçekmece Şubesi’nin başkanlığını yaptı. 1996 yılında ÇYDD Genel Merkez Kırsal Alan Birimini kurdu ve 2001 yılına kadar birimde çalışmalar yaptım. “Bizim İdil Projesi”, “Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş Kızları”, “Mülki İdare Amirleri ile Sivil Toplum Örgütlerinin İşbirliği Sempozyumu” vb. projelerin koordinatörlüğünü yürüttüm”.
TÜRKAN SAYLAN İLE AT SIRTINDA DOLAŞTIK
Ben Ayşe Yüksel, Tıp Fakültesi’nin Halk Sağlığı Anabilim Dalı’na profesör olarak atandım; sizinle tanışmak istedim.

O gün Türkan Hocayla uzun uzun konuştuk, hayallerimiz, heyecanlarımız, yurdumuzun her köşesine olan sevdamız üzerine. Sohbetimiz uzadıkça dedim ki içimden, benden daha yürekli bir kadın Büyük kentin kendisine tanıdığı olanakları hepten kenara itme kararıyla burada. Üstelik benden çok daha önce buralara gelmiş, Türkan Saylan hocayla birlikte at sırtında dağ bayır Van’ın mezra ve köylerini yıllarca dolaşmış, Saylan Hoca’nın başkanlığında Türkiye tarihinde ilk kez cüzamlı hastaları saptamış, onlara şifa dağıtmış. .

Türkan Hocayla Tam sekiz yıl aynı üniversite çatısı altında hep yan yana olduk. Sanıyorum sizi çok iyi tanıdım; tanıdıkça hep daha çok şaşırdım. Tükenmek bilmeyen insan ve yurt sevginiz, gençlere adanmış yüreğiniz, her zaman sergilediğiniz kararlı ve onurlu duruşunuz, asla yitirmediğiniz hoşgörünüz, sabrınız, aydınlık güler yüzünüz

Sonra 2005 yılına geldiğimizde eski Rektör Sayın Yücel Aşkın ile birlikte çete kurmak suçundan hakkınızda dava açıldı. Sizi o zaman da benzer nedenlerle suçladılar dudakları uçuklatan cinsten ama aklandınız.

Şimdi 2009 yılı, yine bir bahar ayındayız. 2005’te yapılamayan şimdi gerçekleştirildi. Tutuklusunuz; suçunuz, terör örgütü içerisinde yer almanızmış() Çok fazla şey demek geçiyor içimden haykırarak, öfkeyle, sabrım tükenerek ama sizi örnek alıp sağduyulu ve sakin davranmaya çalışacağım. Sizi tanımasam, ne denli yurdunuzun ve bayrağınızın tutkunu olduğunuzu bilmesem öfkem bu kadar şiddetli olmaz, canım bu kadar acımazdı belki de. Aynı öfke ve acı yüklü duygu fırtınasını sizin sayenizde çok kez birlikte olduğum o özel insan Türkan Saylan hocama yapılanlar için de yüreğimde yaşıyorum. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden sınıf arkadaşım, dört yılın laboratuvar çalışmalarını bir bankoda tamamladığımız sevgili Filiz İlisulu Meriçli’ye yapılanlar için de.

ŞEHİR HASTANELERİNİ GÖRDÜM
Burhaniye’deki festival kapsamında yapacağım söyleşi için Bursa’dan yola çıktım ve şehir hastanesi gördüm. Üzüldüm desen yeridir. Keşke kimse hasta olmasa, olanlara evde sağlık bakımı alınsa. Ben ÇYDD’nin mutfağından yetişen biriyim. Doçent olana kadar ÇYDD üyesi değildi. ÇYDD bir aydınlanma derneğidir. 1995 yılından beri Üniversite öğrencilerimize burs verdik. 500 kişiyle başladık son rakamlara göre 86 bin kız öğrenciye burs verir hale geldik. Güneydoğu’da çok çalıştık. Özellikle İdil’de. Benim yurdumun güzel insanları İdil’de bir sokağa benim adımı verdiler.
TÜRKAN HOCAYLA HEP BİRLİKTE ÇALIŞTIK
O günkü çalışmalarımdan örnekler veren Türkan Hocam bir ifadesinde benim için şunları söylemiştik. Kolları sıvadı giysi bankası kurdu. Her çocuk bilgisayara kayıtlı belli süre içinde gidiyor kendine ve ailesine alıyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde giysisiz çocuk kalmadı. Ayşe Hoca daha önce neredeydi demeye başladı öğrenciler. Cemaatçilerin dikkatini çekti. Sonra çete davası açıldı biliyorsunuz. Mahkeme görevsizlik kararı verdi dedi. Daha önce de Ayşe Yüksel üzerinde baskılar olduğunu vurgulayan Türkan Saylan İşte orada yapılamayan şimdi gerçekleşti ve gece yarısı Van olaylarıyla bağlantılı olarak tutuklandı. Biz hukukun üstünlüğünden yanayız. Bu bağlılık bizleri şaşırttı. Dürüst olmak ne denli önemliymiş diye bir tür sağlama yaptık. Bu yargılamanın başlangıç aşaması bile üniversite hocası olanları, YÖK'ün izni olmadan mahkemeye sevk edilmeleri mümkün değil. Bu nasıl yapıldı bilmiyorum, bunların hesabı sorulacak dedi. Söyleşi sonrasında 30. Burhaniye Ören Turizm ve kültür Festivaline katılan Prof Dr. Ayşe Yüksel’e, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler tarafından bir plaket verildi. Burhaniye’nin öz ürünlerinden oluşan bir hediye paketi de sunan başkan Deveciler, “ Eylül ayı başında 100’den fazla gencimizi Ayaklı Kır Bahçesinde kamp kurucak ve burada gençlerimiz bir kurultay gerçekleştirecek. ÇYDD’den gençlerimiz için bir kamp talebi gelirse bizde Burhaniye Belediyesi olarak elimizden gelenin en iyisini yaparız. İyi ki geldiniz Burhaniye halkı olarak sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

V2N6

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28