Körfezexpres
15.Nisan.2019
Bu haber 368 defa okundu.

Büyük Önder Atatürk’ün Burhaniye’ye gelişinin 85. Yıldönümü muhteşem bir tören ile kutlanırken Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibi ayakta alkışlandılar.

1934 Yılında Burhaniye’ye gelen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçemize gelişinin 85. Yıldönümü ilk günkü gibi aynı coşku ve sevinçle karşılandı. Eski Halk Kütüphanesi önünde oluşturulan yürüyüş korteji Hacı Mustafa Müdüroğlu Ortaokulunun öğrenci, öğretmen ve velilerinden oluşan yaklaşık 60 kişilik muhteşem bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanına yüründü. Cumhuriyet Meydanında Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner’in Atatürk Anıtına çelenk konmasının ardından saygı duruşu ve istiklal marşı okundu.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Ayşe Akpınar Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi Müdür yardımcısı Tarih Öğretmeni Cafer Yıldız tarafından okundu.
Tarih Öğretmeni Cafer Yıldız”Bir devletin temel dayanağı ve ana unsuru millettir. Bu ilkeyi çok iyi özümsemiş olan Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk bütün faaliyetlerinde milletin düşüncesini ve desteğini önemsemiş, kazanılan her zaferi çok güvendiği Türk milletine mâl etmiştir.
Vatanımızın işgale uğradığı o kara günlerde kurtuluşu yine halkta görmüştür. Bunun üzerine kurduğu kurtuluş planının fikri safhasını Samsun'da başlatırken, silahlı mücadele safhasını da Burhaniye'nin de içinde yer aldığı Kuva-yi Milliye hareketi tarafından düşmana sıkılan ilk kurşunla başlatmıştır.
Milli mücadele döneminde milletiyle iç içe ve dayanışma içinde olan Ulu önderimiz düşmanı yurttan atarak, Türk milletine en çok yakışan yönetim şekli olan Cumhuriyeti ilan etmiş, Cumhuriyetin korunması ve yükseltilmesini Türk gençliğine emanet etmiştir.
Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Türk milletini ve devletini çağdaş uygarlık seviyesine yükseltmek ve yaptığı inkılâpların amacına ulaşıp ulaşmadığını bizzat görmek için sık sık yurt gezilerine çıkmıştır.
Bu yurt gezileri çerçevesinde, Atatürk 7 Nisan 1934 tarihinde Ankara'dan hareket ederek Ege gezisine çıkmıştı. Bu gezinin bir amacı askeri nitelikte olup İtalya'nın saldırgan tavrından dolayı esen savaş rüzgarları ihtimaline karşı askeri denetimler yapmak ve Türk Ulusunun kararlı, inançlı, güçlü, birlik-beraberlik içinde tek yumruk olduğunu görmeyen gözlere bir kez daha göstermekti.
İşte bu düşüncelerle başlayan Ege gezisinin İzmir bölümünü tamamlayan Atatürk ve beraberindeki Paşalar, 13 Nisan Perşembe günü Ayvalık'a gelmişlerdi.
Atatürk'ün Burhaniye'ye geleceğini önceden haber alan Burhaniyeliler, heyecan içinde ve kısıtlı imkanlarıyla Atalarını en güzel biçimde karşılama, şükranlarını en iyi biçimde sunabilme gayreti içine girmişlerdi. O gece saat 10'a kadar ellerindeki gaz lambaları ve fenerlerini yakarak bekleyen Burhaniyeliler için bekleyiş çok uzun gelmişti. Zira herkes bir an önce Atasını görmek, sevgi ve saygısını sunmak heyecanı içindeydi.
Nihayet o mutlu anı yaşama vakti gelmiş, Ayvalık istikametinden gelen arabanın ışıklan uzaktan görünmüştü. Odun alevlerinin aydınlattığı kasabaya giren Atatürk'ü, Burhaniyeliler sevgi çığlıkları içinde el sallayarak karşılamışlar; hükümet konağına giren Ulu Önderimizi biraz daha görebilmek için, konağın önüne yığılmışlar, tempolu bir biçimde tezahürat yapmışlardır.
Hükümet konağında biraz dinlenen Atatürk'e halk sevgi dolu bakışlarla ikramlarını sunmuşlardır. Ulu önderimiz M. Kemal Atatürk, kısa süren bu ziyaret ve konaklamasında görmüştür ki; Kuva-yı Milliye ruhu içinde tek yürek olan Burhaniyeliler, Atalarına sonsuz saygı ve bağlılık içindedirler.
Böyle bir ecdadın nesli olarak, bu onur ve gurur günümüzün 85. yıl dönümünde Ata'mızın manevi huzurunda aynı ruh hali ve heyecanı içinde kendisine HOŞGELDÎNİZ diyor ve bilmeni istiyoruz ki;
Kurduğun Cumhuriyeti sönmez meşale, başlattığın ilke ve inkılapları yol göstericimiz olarak görüyor, bu yolda son nefesimize kadar çalışacağımıza söz veriyoruz. Bu kararlılığımızı tüm dünyaya haykırıyoruz” dedi.
Konuşmanın ardında öğrenciler günün anlamını belirten şiirlerini okudular.
MUHTEŞEMDİNİZ ÇOCUKLAR
Konuşmanın ve şiirlerin okunmasından sonra Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi ekibinin hazırladığı muhteşem gösterilerini sergilediler. İlk olarak sahneye meslek gruplarının kıyafetleri ile çıkan ekip daha sonra takım elbiseli ve kalpaklı kıyafetleri ile gösteri yaptılar. Gösterinin finalinde ise vatandaşların arasından gelen Atatürk’ü canlandıran eğitmen Emre Sofu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün severek oynadığı Sarı Zeybeği coşkulu alkışlar arasında oynadı. Gençlik Merkezi Müdür, Eğitmen ve Öğrencilerinin hazırladı bu gösteri ile kutlama programı sona ererken hafızlardan silinmeyecek bir kutlama ve gösteri oldu.
Büyük Önder Atatürk’ün Burhaniye’ye gelişinin 85. Yıldönümü kutlamalarına Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Mümin Ertuğran Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Belediye Meclis üyeleri Siyasi Parti Temsilcileri, sivil toplum örgütleri öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

Z0R5

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28