Körfezexpres
26.Kasım.2018
Bu haber 527 defa okundu.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Burhaniye’de de 24 Kasım Öğretmenler Günü iki ayrı program ile coşku içinde kutlandı.

Öğretmenler Günü kutlamalarında ilk tören saat 16.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlendi. Tören Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tamamlandı. İkinci tören saat 17.00’de Ahmet Akın Kültür Merkezi’nde Açı Koleji öğrencilerinin hazırladığı program ile devam etti. Kültür Merkezi’nde ki program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı Burhaniye’nin en genç öğretmeni olan Müjde Pabuçcuoğlu Anaokulu Rehber Öğretmeni Pelin Tüzen yaptı. Tüzen ”Sayın kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Milli Eğitim Müdürüm, sayın kurum amirleri, saygıdeğer meslektaşlarım, değerli misafirler, sevgili öğrenciler; Öğretmenin toplumdaki yerinin ve öneminin vurgulandığı 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, ilçemizdeki en genç öğretmen sıfatıyla bu konuşmayı yapıyor olmanın mutluluğu ve heyecanı içindeyim.
Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Öğretmenler Cumhuriyet; fikir, bilim, teknik ve beden yönünden kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.’ demiştir. Bu sözüyle eğitime ve eğitimciye verdiği önemi vurgulamış bu alanda köklü değişiklikler yapmıştır. Kara tahta başında yeni harfleri öğretirken yüreğinde taşıdığı inançla milletimizin geleceğini topyekün şekillendirmiştir. İşte bu nedenledir ki Millet Mekteplerinin açıldığı tarih ve Atatürk'ün ‘Başöğretmen’ unvanını kabul tarihi olan 24 Kasım, ülkemizde 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.
Öğretmen olmak, bir öğrenciden başlayıp bütün bir topluma insanca yaşama hünerini aşılamaktır. Her koşulda umut etmekten ve umut olmaktan asla vazgeçmemektir. Ben umut etmenin ne denli önemli olduğunu iki cam çerçevenin arkasından dünyaya bakarken öğrendim. Ne eğitim hayatım ne de sosyal hayatım kolay geçti. Başka çocukların aklına bile gelmeyecek kaygılarım, korkularım vardı benim, hiç yazı tahtasını göremedim mesela... Arkadaşlarım teneffüse çıkarken ben onların defterlerinden utana sıkıla öğretmelerin yazdırdıklarını not almaya çalışırdım, yetişememekten korkardım. Arkadaşlarım özgürce koşabilirken ben özgürce düşmeyi öğrendim ve sonra kalkıp tekrar devam edebilmeyi. Bu süreçte de Öğretmenin tek bir güzel sözle, içten bir gülümsemeyle öğrencilerinin kalplerine dokunabileceğini ve hayallerini gerçek kılabileceğini fark ettim. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünü de bu nedenle tercih ettim. Şimdi ise her sabah masal dünyasına giriyormuş gibi hissettiğim çok şirin bir anaokulunda rehberlik öğretmeniyim.
Atandığımı öğrendiğim gün içimden dolup taşan sevincimi, mutluluğumu kelimelerle anlatmam mümkün değil. Okulların açıldığı, öğrencilerimle ilk defa karşılaştığım gün ise onların küçücük, masum kalplerini kalbimde hissettim, gözlerindeki kocaman güneşle tüm dünyanın daha da güzel bir yer olacağına inandım ve kendi kendime dedim ki: Ben, olmam gereken yerdeyim, bundan sonra öğrencilerim için çalışacağım, az gören gözlerim onların gözlerindeki güneşle kamaşacak. Rehberlik öğretmeni olarak onların kendilerini tanıyan, mutlu, sevgi dolu ve başarılı bireyler olması için gereken tüm özveriyi ve fedakarlığı göstereceğim.
Konuşmamın sonuna yaklaşırken beni bu günlere getiren aileme, benden ışığını esirgemeyen öğretmenlerime teşekkür ediyorum.
Bu duygularla Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete uğurladığımız tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Hepinizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, saygılar sunuyorum” dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Bora Zihni ”Büyük Önder Atatürk'ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmeniiği'ni kabul etmesinin 90., bu anlamlı günün öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmasının ise 37. yılını aynı heyecan ve coşkuyla kutluyoruz.
Cumhuriyetin kuruluş yıllarında, savaştan yeni çıkmış bir ülkenin zor koşullarında yeni nesilleri yetiştirme görevini inançla, umutla, azimle ve fedakârca yerine getiren öğretmenlerimiz bugün de bu kutsal görevi aynı inanç ve sevgiyle yerine getirmektedir.
Dünyanın en kutsal ve en eski mesleklerinden olan öğretmenlik, her zaman bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve yarınlara aktarılması sürecinde çok önemli bir role sahip olmuştur. Dolayısıyla öğretmenlerimiz dün olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin, yenilenmenin ve daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı durumundadır.
Gerçekten de ülkemizin gelişim, değişim, dönüşüm ve kalkınmayı gerçekleştirerek gelecekle ilgili hedeflerine ulaşmasında en önemli görev öğretmenlerimize düşmektedir. Eğitim ve gelişme arasındaki sebep sonuç alındığında; yüksek okullaşma, kaliteli eğitim, öğrenci başına yollan harcama, eğitimin bütçedeki payı, yüksek öğretimde okullaşma ekonomik gelişmişlik arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Son yıllarda bu alanlarda çok iyi ilerlemeler sağlanmıştır. Kuşkusuz ekonomik kalkınmışlıkta son noktada ulaşılan son noktalan ileriye taşımak için tav en önemli ivmeyi kazandıracak olan unsur eğitim; eğitimin ivmesini ve kalitesini belirleyenler ise öğretmenlerdir, öğretmenlerimiz, özverili çalışmalarının karşılığı olarak her şeyin en iyisine, en güzeline lâyıktırlar.
Değerli öğretmen Arkadaşlarım; Günümüzde, bilgi artık tek başına bir kuvvet olmaktan çıkmıştır ve bilgiyi etkin kullanmak daha önemli hale gelmiştir. Bu nedenle ülkelerin en önemli gücün bilgili ve nitelikli insan gücü oluşturmaktadır. Dolayısıyla gelişmiş devlet, toplum ve birey olma artık bilgiye sahip olma, onu kullanma ve paylaşma düzeyi ile doğru orantılıdır. Öğrenme kültürü ileri seviyede, sadece okulda değil her mecrada öğrenebilen ve öğrenme isteğinde olan bireyler yetiştirme çabamızı öğretmenlerimizin gayret ve fedakârlıkları olmadan başarabilmemiz mümkün değildir.
Bu duygularla şehit öğretmenlerimize ve edebi yete göç etmiş tüm öğretmenlerimize Yüce Allah'tan rahmet diler, sevgi, emek ve özveri ile kutluyor. Saygılar sunuyorum” dedi. Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal ise kısa konuşmasında; ‘Bizleri bugünlere getiren, öğreten, yetiştiren bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum’ dedi.
Günün son konuşmasını Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner yaptı. Hüseyin Öner ”Protokolümüzün değerli mensupları, kıymetli davetliler, çok değerli öğretmen arkadaşlarım, sevgili öğrenciler; 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle bir araya geldiğimiz bu anlamlı günde sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Kıymetli Misafirler, Değerli öğretmenlerim; Bir toplumun gelişebilmesi, yaşadığı çağda rekabet edebilmesi ve varlığını devam ettirebilmesini eğitim yoluyla olduğu herkesin malumudur. Türk Toplumunun gelişmesi, vatanını seven ve onu yüceltmek uğruna her türlü fedakarlığı yapan, medeni dünyayı kavrayabilen ve onun taleplerine cevap verebilen, girişimci, çalışkan, düşünen ve analiz edebilen insanlar yetiştirmekle mümkün olacaktır. Kuşkusuz bu niteliklere sahip bireyler yetiştirmek eğitimin temel öğesi olan öğretmene düşmektedir. Özellikle kalkınma yarışında hızla ilerlemeye çalışan ülkemizde, kalkınmayı gerçekleştirecek başarılı kuşakların yetiştirilmesi görevini öğretmen yerine getirecektir. Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'te Öğretmenler yeni nesil sisin eseriniz olacaktır ifadesiyle toplumu eğitme ve ülkemizin en önemli potansiyel değeri olan gençliği geleceğe hazırlama görevini öğretmenlere vermiştir.
Kıymetli öğretmenlerim; Toplumu eğitme-öğretme görevini ifa ederken eğitimin günümüzde ikinci plana itilen ‘önce iyi insan yetiştirme’ yönüne değinmek istiyorum. İnsan yetiştirmenin geri plana itildiği, sınav kazanan ve kazandıranların en değerli sayıldığı, sevgisini çocuklarının okul başarısına endekslemiş velilere rastlanan bir dönemde yaşıyoruz.
Çocuklarımıza sevgiyi, saygıyı, hoş görüyü öğretmenin, onları vatan, millet ve bayrak sevgisi ile yetiştirmenin, milli ve manevi değerlerimizi öğretmenin sınava hazırlamaktan önce gelmesi gerektiğini hiç şüphesiz hepimiz çok iyi biliyoruz.
Bu değerlerden yoksun olan nesillerin yetiştiği sokaklar güvensiz, geleceğimizin de karanlık olacağı aşikardır. Önce iyi bir insan sonra iyi bir mühendis, iyi bir doktor, iyi bir esnaf, iyi bir usta, iyi bir tüccar yetiştirmeliyiz. Bu husustaki en büyük görevin sizlere düştüğünü hatırlatmakta yarar görüyorum. Değerli Davetliler; Öğretmenler bu ağır sorumluluğun gereğini yerine getirirken birçok sıkıntı ve zorlukla karşılaşırlar. Eğitim davası uğruna köy, kasaba, şehir demeden ülkemizin en ücra köşelerinde, en zor şartlarda dahi görevlerini yerine getirme gayretinde olurlar, öğretmenlik maddi olarak hiçbir bedelin karşılık gelemeyeceği özünde aşk, sevgi ve azim gerektiren bir meslektir. Öğretmen; sevgi demektir, fedakarlık ve umut demektir. Öğretmen; topluma önderdir, rehberdir. Öğretmenler yavrularımıza uzanan şevkatli bir el, kol-kanat geren merhametli bir yürek ve yollarını aydınlatan bir ışık kaynağı demektir. Engin mirasımızı, milli kültürümüzü asırlar sonrasına taşıyacak nesiller inşa eden öğretmenlerimiz her türlü övgüye ve takdire layıktır.
Kıymetli Konuklar; Kimliğimizde, kişiliğimizde izleri olan, aradan uzun yıllar geçse de saygı ve sevgi hissi ile hatırlama ihtiyacı hissettiğimiz, nesilleri birbirine bağlayan, toplumun mimarları diye nitelendirdiğimiz, bizleri eğiten, öğreten öğretmenlerimizin gününü kutluyoruz, başta 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Teşkilatının Genel Başkanlığını ve Başöğretmenliği kabul eden ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi özellikle şehit öğretmenlerimizi rahmetle, saygıyla anıyorum.
Emekli öğretmenlerimize sağlıklı, huzur dolu bir yaşam diliyorum, geçmiş emekleri için onlara çok teşekkür ediyorum.
Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize de bu mesleği sabır, istek, inançla yapmaları tavsiyelerimle başarılar diliyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Öğretmenler Günü kutlamaları öğrencilerin şiirlerini okumaları, halk oyunları gösterileri ve hazırlanan oratoryo ve ödül töreninin ardından verilen yemek ile sona erdi. Ahmet Akın Kültür Merkezi’nde yapılan Öğretmenler Günü kutlamalarına Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Mümin Ertuğran, Belediye Başkanı Necdet Uysal, Başkan Yardımcıları Cemil Bahadır ve Güngör Persil, daire müdürleri ve öğrenci velileri katıldılar.Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

I6A1

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28