Körfezexpres
26.Ekim.2018
Bu haber 375 defa okundu.

2018 Troya Yılı nedeniyle Burhaniye, “ÖrenAdramytteion Antik Kenti Kültür Turizm ve Doğa Derneği” öncülüğünde organize edilen “Adramytteion’dan Troas’a Kamplı Bisiklet Turu”, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Burhaniye Kaymakamlığı, Karesi Belediyesi, Burhaniye Belediyesi, Ayvacık Belediyesi, Burhaniye Uygulamalı Bilimler Y.O, Burhaniye Ticaret Odası işbirliğinde ve Balıkesir iline, Edremit Körfezi’ne ait çeşitli bisiklet dernek, topluluk ve grupları ile gerçekleştirilecek.

2018 Troya Yılı, ülkemizin kültür mirası konusunda kamuoyu farkındalığının arttırılmasına katkıda bulunmaktadır. Kültürel mirası öne çıkaran 2018 Troya yılı etkinlikleri içinde yer alan 2018 Troya Yılı “Adramytteion’dan Troas’a Kamplı Bisiklet Turu”nun temel amacı, Troya Antik Kenti’ni, Adramytteion Antik Kenti ile kutlamaktır.
27-29 Ekim 2018 tarihlerinde 2018 Troya Yılı “Adramytteion’dan Troas’a Kamplı Bisiklet Turu” adı altında kamp konaklamalı gidiş-dönüş şeklinde bir bisiklet turu yapılacaktır. Bisiklet turuna 165 bisikletli katılacaktır. Bisiklet turunda 27 Ekim 2018 Cumartesi günü sabah 09.00’da Burhaniye Ören Meydanı’nda başlayarak, aynı gün içinde Altınoluk’da Antandros Ören Yeri ziyareti, Assos Anti Kenti ziyaretleri yapılıp, Assos Kadırga Koyu’nda bir gece çadırlı kamp konaklaması ve Çanakkale bisiklet gruplarıyla buluşma gerçekleştirilecektir. Kamp akşamı arkeolojifelsefeşiir söyleşileri, müzik dinletisi, belgesel film çekimi ve fotoğraf gibi bilim-kültür-sanat etkinlikleri ile devam edecektir.28 Ekim 2018 Pazar günü Assos’da sabah kahvaltısını takiben Adatepe Zeytinyağı Müzesi ziyareti ile Burhaniye- Ören’e geri dönülecektir. Tura katılan bisikletliler, 29 Ekim 2018 Pazartesi günü Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılarak geçit töreninde yer alacaklardır.
ETKİNLİĞİN AMACI
Çanakkale'de, Troya Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne kabulünün 20'nci yıldönümü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 Troya Yılı ilan edilmiştir. 2018 Troya Yılı, ülkemizin kültür mirası konusunda kamuoyu farkındalığının arttırılmasına katkıda bulunmaktadır. Kültürel mirası öne çıkaran 2018 Troya yılını kutlamak ve bu yılın etkinlikleri içinde yer alıp, Edremit Körfezi’ne adını veren ve Mysia Bölgesi'nin önemli antik yerleşimi olan Adramytteion Antik Kenti’nin tanıtılması amaçlanmaktadır.
NEDEN ADRAMYTTEION’DAN TROAS’A KAMPLI BİSİKLET TURU?
2018 Troya Yılı, önemli bir kültür rotası, doğası harika ve oksijeni bol, deniz, dağ, orman ve tarih iç içe, yerel halkla iletişim kurmak mümkün, doğa dostu bisikletliler ile motivasyon yüksek, bölgenin tanıtımına ve imajına katkısı büyük.

ETKİNLİĞİN ÖNEMİ:
Doğa ve kültür amaçlı etkinlikler, düzenlendikleri bölgeye yönelik turizm hareketliliğini sağlarken, bölge imajını güçlendirerek tanıtımını gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla ev sahibi topluluklara kültürel, sosyal, çevresel ve ekonomik faydalar sunmaktadır. 2018 Troya Yılı “Adramytteion’dan Troas’a Kamplı Bisiklet Turu” ile hem Balıkesir ili, Balıkesir ili içerisinde yer alan Edremit Körfezi, Burhaniye hem de Adramytteion Antik Kenti’nin bisikletle tanıtımı önem arz etmektedir.
Tur esnasında çekilen belgesel film ile tanıtım yapılıp, gelecekte de kültürel mirasın ve bisikletin akıllarda kalması sağlanacaktır. Bu tür sosyalkültürelsportif etkinliklerin devamlılığı açısından tanıtımın önemi vurgulanacaktır.
ETKİNLİK PAYDAŞLARI
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Burhaniye Kaymakamlığı, Karesi Belediyesi, Burhaniye Belediyesi, Burhaniye Uygulamalı Bilimler Y.O (BUBYO) ve Burhaniye Ticaret Odası, Ören-Adramytteion Antik Kenti Kültür Turizm ve Doğa Derneği, Balıkesir Bisikletliler Derneği (Babisd), Sır Kitapçı ve Kafe

ETKİNLİĞE KATILAN BİSİKLET DERNEK, TOPLULUK ve GRUPLARI
Balıkesir; Adramytteion Bisiklet Topluluğu (VELOADRA), Akçay Bisiklet Grubu (AKÇAYBİS), AYVELO Ayvalık Bisikletlileri, Balıkesir Bisikletliler Derneği (BABİSD), Balıkesir Üniversitesi Bisiklet Topluluğu (BAÜBİS), BÖMÇED Pegasus Bisiklet Grubu, BUBYO Bisiklet Topluluğu (BUBYOBİSİKLET), İda Bisiklet Grubu
ÇANAKKALE; POBİST, Çanakkale Bisiklet Platformu, Eşpedal Çanakkale.
İZMİR; Pergamon Bisiklet Derneği.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

X2P6

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28