Körfezexpres
20.Eylül.2018
Bu haber 355 defa okundu.

19 Eylül Gaziler Günü, Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan etkinliklerle kutlandı.

19 Eylül Gaziler Günü kutlamaları saat 11.30’da Kaymakam Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Mümin Ertuğran ve Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın çelenk sunumu ile başladı. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız okundu. Günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı Nadir Tolun Ortaokul Öğretmeni Gülper Çakmak yaptı. Gülper Çakmak; “Türk tarihinde İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik onuru vardır. Her Türk de bu onura kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağa, milli marşı, soydaştan ve kutsal değerleri için savaşır. Çünkü milli hasletimizde olan bu duyguların, Türk ulusunun her bireyi için vazgeçilmez bir anlamı ve önemi vardır.
Türk Milleti bunun en güzel örneğini Atatürk'ün önderliğinde verilen ‘Kurtuluş Savaşı’nda yaşamıştır. ‘Ya istiklal, ya ölüm’ demiştir. Türk tarihi böylesine ‘Kahramanlık günleri’ ile doludur. Kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz. Destanlar yaratan şehit ve gaziler tek tek birer onur abidemizdir.
Vatanı uğruna ölümü göze almış kahraman Türk Ordusu, daha sonra dünya barışını korumak için görev almıştır.
1950-1953 yılları arasında barış için Kore'de savaşmıştır. 1974 Yılında soydaşlarımızı yok olmaktan kurtarmak için, ‘Kıbrıs Barış Harekâtı'nı gerçekleştirmiştir. Yine Mehmetçik barışı korumak için. Bosna-Hersek, Somali ve Kosova'ya barış gücü olarak Birleşmiş Milletler kararıyla gitmiştir.
Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasındaki kahraman Türk Ordusu, 13 Eylül 1921’de, 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı muharebelerinden birisi olan Sakarya Meydan Muharebesi’nde sömürgecilerin maşası olarak Anadolu içlerine kadar ilerleyen, işgalci Yunan Ordusunu Polatlı önlerinde durdurmuş, tarihinin en büyük yenilgisini yaşatarak, onu bozguna uğratmış ve kaçmaya mecbur etmiştir. Sonuç olarak düşman, bir sene sonra topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Ordusunun 1683 İkinci Viyana Kuşatması’ndan beri süren geri çekilişine de son vermiştir.
TBMM, 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına Başkomutan M.Kemal Atatürk'e ‘Gazilik’ unvanı ile ‘Mareşallik’ rütbesini tevcih etmiştir.
Devletimiz bir yasa ile şehit yakınlarına ‘Övünç Madalyası’ vererek şehitlik maaşı bağlar. Yine gazilere de madalya ile aylık maaş verir ve tedavi, ulaşım gibi hizmetlerde ücretsiz olanaklar tanır. Türk ulusu için, ‘Şehitler nurlanmış’ ve ‘Gaziler onurlanmış’ şahıslar demektir. Bunların en başında da; Başkomutan, Gazi, Mareşal ve Ulusal Önder Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir.
En son olarak 15 Temmuz alçak darbe girişiminde de milletimizin bağımsızlığına, demokrasisine, bayrağına ve vatanına ne kadar önem verdiğini, ne kadar sahip çıktığını bir kez daha gördük. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin asker elbisesi içerisine bürünmüş alçak terör unsurları maalesef ülkemizde demokrasiyi yok etmek, millet iradesini sona erdirmek için başlattıkları kalkışmayı en sert cevabı milletin kendisi vermiştir.
19 Eylül; 1919-1922 yıllarında Kurtuluş Savaşı’nda, 1950'de Kore'de, 1974'te Kıbrıs'ta savaşan Muharip Gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda bölücü terörle ve 15 Temmuz darbe girişiminde vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis tüm malul gazilerin şeref günüdür.
19 Eylül Gaziler Günü; bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür.
19 Eylül, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsında Türk kahramanlığının taçlandığı bir gündür” dedi.
Günün ikinci konuşmasını ise Muharip Gazi Doğan Eser yaptı. Gazi Doğan Eser “Bugün Kutlamakta olduğumuz Gaziler Günü Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi’nin 19 Eylül 1921 tarihinde yapmış olduğu ilk toplantısında Sakarya Meydan Muharebesi’nin muzaffer kahramanı, başkomutanı yüce devletimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e mareşal rütbesinin ve gazilik unvanının verildiği gündür.
Yine yüce meclisimizin 2002 yılında çıkardığı yasa ile bundan sonra 19 Eylül tarihleri yurdumuzun her yerinde Gaziler Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir.
Tarihi; şan, şeref ve kahramanlıklarla dolu olan, milletimizin özünden çıkan, yurdumuzun savunulması namus ve şeref sayan, ölümden korkmayan günün şartlarına uygun silahlarla düşmanına korku salan kahraman yiğitleri var oldukça şanlı bayrağımız yurdumuzun her köşesinde gururla hür olarak dalgalanacak, ezanımız gökyüzünde yankılanacaktır. Bize emanet edilen yurdumuzu bizden sonra da koruyacak neslimizin devamını sağlayacak gençler yetiştirmek görevimizdir. Bizler üzerinde yaşadığımız toprağın öz sahibiyiz. Bu uğurda savaşan gençlerimiz ya şehittir ya gazidir.
Gazilik satın alınmaz, ancak savaşla kazanılır. Türk Milleti bunun en güzel örneğini Atatürk'ün önderliğinde Dumlupınar’da topyekun İstiklal Savaşı’nda yaşamış, ‘Ya istiklal ya ölüm’ en güzel anlatan sözdür.
Tarihi böyle kahramanlıklarla dolu olan Türk Milleti hiç bir milletin egemenliği altına girmemiş, girmez ve vatan toprağını parçalatamaz. Atalarımız her dönem düşmanları ile mücadele etmiş ve düşmanları yurdumuzdan atmıştır.
Savaşta ölen asker şehit, sağ kalan vazifesi ne olursa olsun muharip gazi olur.
Burada açıklama yapmak isterim. Halk arasında gaziliğin ne olduğunu yeteri kadar bilinmemektedir. Uzvunu kaybeden özürlü olanlar malûl gazidir. Savaştan sağlam dönenler muharip gazidir. Bu hususta okullarda talebelere bilgi verilmesini dilerim. Gaziler birer kahramandırlar. Kahramanlar doğru bildiği yolda canlarını bütün vücutlarını ortaya koyarak savaşandır. Vatan için, milleti için savaşırken evini, çocuklarını, sevgilisini, malını unuturlar tek düşüncesi ülkesinde dalgalanan bayrağının gölgesinde hür olarak yaşamaktır. En zor şartlarda bile kazanılmasını mümkün olmayan savaşlardan zaferle çıkmasını bilen bir milletin evlâtlarıyız.
İşte milletimizin değer verip saydığı zamanla mevcudu azalan karşınızda gururla dik duran ördüğünüz bu muharip gaziler hiç menfaat beklemeden vatanı, milleti ve bayrağı için savaşmışlardır. Hedefimiz yurtta sulh dünyadan sulhtur.
Türkiye muharip gaziler adına ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimiz ve aramızdan ebediyen ayrılan gazilerimizi saygılarımla anıyor, Allah'tan şefaat ve rahmet diliyorum.
Bütün gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim. ‘Ne mutlu Türküm diyene’” diyerek konuşmasını bitirdi.
Nadir Tolun Ortaokul öğrencilerinin şiirlerinin okumasının ardından Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibi gösterilerin sunarak tören finali yaptı.
Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan tören sonrası şehit yakınları ve gaziler Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner’in davetlisi olarak Ayaklı Mesire Yeri’nde verilen yemeğe katıldılar.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

O8G3

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28